Berisha thirrje gazetarëve: Denoncoj shkeljet, të bëjmë një aleancë të re për transparencë të plotë! AMA, institucion i censurës

 

Ish-kryeministri Sali Berisha foli në Kuvend për raportin e AMA-s duke thënë se Rama dhe 'peng Basha' emëruan njerëzit e tyre të besuar në krye të institucionit. Ndër të tjera e cilësoi AMA-n istitucion censure që duhet të jetë më i pavarur.

"Sot debatohet për një institucion, i cili me të gjithë potencialin e tij dëshmoi se është i gatshëm të funksionojë si institucion i censurës. Si asnjëherë në ekzistencën e tij, Edi Rama dhe mjerisht peng Basha emëruan kryetar dhe zv.kryetar njerëzit më të besuar të tyre. Në vend që ai institucion të drejtohej nga përfaqësues relativisht të pavarur ose gjysmë të pavarur të mediave, është e kotë të diskutosh se kurrë ndonjëherë nuk ka patur këtë shkallë ekstreme politizimi, megjithë kërkesën, insistimet e mediave, e institucioneve ndërkombëtare që ky institucion të jetë i balancuar, të jetë më i pavarur, më i paanshëm, ndaj dhe nuk ia vlen t'i kushtosh as dhe një minutë më shumë institucionit të AMA, por do të ndalem në gjendjen dramatike për mediat dhe fjalën e lirë në Shqipëri", tha Berisha.

Ndër të tjera cilësoi Ramën dhe Veliajn si armiqtë e fjalës së lirë dhe i bëri thirrje gazetarëve të bëjnë aleancën që gjithcka të jetë transparente.

"2 janë armiqtë kryesor të fjalës së lirë në Shqipëri, njëri quhet Edi Rama, i cili përvec sjellejes së dhunshme verbale, ndëshkimeve absurde ndaj gazetarëve, krijoi dhe ministrinë, agjensinë e dizinformimit i frymëzuar nga regjimet autokratike. Me fjalorin e tij është bërë i famshëm dhe në Europë me ndëshkimet ndaj gazetarëve deri tek remineshencat e fëmijërisë së tij kur gjyshja "mos u zgërdhij si budalla", ai i thoshte gazetarit se gjyshja më ka thënë se nga buzët e budallait dalin vetëm buzëqeshje. Po aq armik i fjalës së lirë është Erion Veliaj. Denoncoj shkeljet e rënda dhe duke i bërë thirrje gazetarëve që në një aleancë të re të bëjmë gjithçka për transparencë të plotë dhe për t'i dhënë duart sa më shpejt këtij regjimi autokratik", tha Berisha.


Lajmi kryesor:

Butrinti/ PD: Po i jepet me koncesion për 10 vite një fondacioni privat! Rama: Ndryshimi i kufijve të Parkut me kërkesë të UNESCO! Marrëveshja miratohet me 75 vota pro në Kuvend


A.M./Sh.Sh/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Tjetër JO për negociatat nga BE, mendoni se Rama ka të drejtë me gjuhën e ashpër ndaj liderëve të Brukselit?×

Lajmi i fundit

John

Zelensky: Rusia na ka vjedhur paqen, por nuk do të na shkatërrojë