Bërxolla derri me patate dhe perime, një gatim për t’u mos humbur nga zonja Albana

Bërxolla derri me patate dhe perime

Përbërësit:

 • 4 bërxolla
 • 200 gr patate
 • 1 lulelakër e vogël
 • 1 brokoli mesatar
 • 100 gr qepë
 • 100 gr rrepa
 • 100 gr karrota
 • 100 ml verë e bardhë
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Qërojmë perimet dhe i vendosim të ziejnë për pak minuta në ujë me kripë.  Ndërkohë bërxollat i rrahim me çekiçin e guzhinës, i kriposim dhe piperosim. I pudrosim me pak miell dhe i skuqim në zjarr të fortë për 3 minuta. Më pas i shuajmë më verë të bardhë dhe i vendosim në furrë për 40 minuta.

Nga fundi i procesit të pjekjes mund të vendosim dhe perimet të piqen së bashku me bërxollat. Ose perimet pasi i kemi zjerë i vendosim pak në zgarë dhe i servirim se bashku me bërxollat duke i shoqëruar me salcë kosi, majonezë, hudhër e erëza.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë