BERZH: Qeveria shqiptare, dy paketa gjithëpërfshirëse për mbrojtjen e qytetarëve dhe rritjen e pagave! Turizmi, sektori me performancën më të lartë

BERZH: Qeveria shqiptare, dy paketa gjithëpërfshirëse për mbrojtjen e qytetarëve dhe rritjen e pagave! Turizmi, sektori me performancën më të lartë

Foto ilustruese

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) ka publikuar së fundmi raportin e Tranzicionit për vitin 2023. Në Shqipëri, e vë theksin tek masat dhe politikat mbështetëse të qeverisë, që nga paketat e Rezistencës Sociale që i quan gjithpërfshirëse deri tek rritja e pagave në sektorin publik dhe rritja e pagës minimale.

“Pas zbatimit të dy paketave gjithëpërfshirëse të Rezistencës Sociale, me qëllimin për të mbrojtur familjarët dhe bizneset nga rritja e cmimeve, autoritetet filluan të reformonin dhe të rrisnin pagat në sektorin publik dhe rritën pagën minimale me 18% në 2023”, shkruan BERZH.

Duke vlerësuar se rritja ekonomike e Shqipërisë vijon pavarwsisht se me ritwm mw tw moderuar në vitin 2023, BERZH thekson se sektori i turizmit regjistroi performancën më të mirë gjatë këtij viti.

“Sektori i turizmit regjistroi performancën më të mirë, në terma të mbërritjes së turistëve të huaj dhe netë-qendrimeve. Sektori pritet të ketë një tjetër performancë të lartë gjatë këtij viti, ku 8 muajt e parë tregojnë 27% rritje në numrin e mbërritjeve të turistëve të huaj”, thuhet në raport.

Ndërkohë rritje ka shënuar edhe sektori i tregtisë me pakicë, Teknologjisë dhe komunikacionit si dhe sektori i ndërtimit.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Edmond Tupja: Shqipja një nga 3 gjuhët më të vjetra në botë, rrezikon zhdukjen si latinishtja dhe greqishtja e lashtë

Edmond Tupja: Shqipja një nga 3 gjuhët më të vjetra në botë, rrezikon zhdukjen si latinishtja dhe greqishtja e lashtë