Besimtarët musliman festojnë Fitër Bajramin

Besimtarët musliman festojnë Fitër Bajramin
Me fjalime politike, por edhe nga libri i shenjtë Kur'an-i, me rastin e faljes së Festës së Fitër Bajramit, myftiu i Kosovës, Naim Tërrnava u është drejtuar me një mesazh të gjithë besimtarëve mysliman në Kosovë, duke thënë se të gjithë besimtarët janë vëllezër, prandaj mes tyre duhet të mbretëroj uniteti, urtësia dhe vendosmëria.

Tërrnava, ka thënë se me agjërimin e muajit të Shenjtë të Ramazanit u tregua respekt për Zotin.

”Jemi të gëzuar se ja dolëm që me bindje të madhe dhe me një përkushtim të madh të kryejmë me sukses edhe këtë obligim. E kemi agjëruar me bindje se Zoti është një i pa fillim dhe pa mbarim, krijuesi i kësaj gjithësie, krijuesi i çdo gjëje, krijuesi edhe i vet njeriut të cilit i takoj gjithësia dhe mëkëmbësia mbi sipërfaqen e tokës.

Ai gjithashtu kërkoi nga spektri politik të jenë të bashkuar.

Pas faljes së namazit, besimtarët ua kanë uruar njëri tjetrit Fitër Bajramin, duke uruar mirësi, paqe e dashuri për të gjithë.

/rg/shqiptarja.com/

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

‘Mos na incizo, na q….!’/ Sekseri kalon qytetarin në Portin e Vlorës me 170 euro! Pezullohen 3 punonjësit e policisë

‘Mos na incizo, na q….!’/ Sekseri kalon qytetarin në Portin e Vlorës me 170 euro! Pezullohen 3 punonjësit e policisë