Beteja e titullit në Angli, City apo Liverpool? Ja ndeshjet e mbetura

Beteja e titullit në Angli, City apo Liverpool? Ja ndeshjet e mbetura

City-Liverpool

Manchester City apo Liverpool? Kush do e fitojë titullin kampion në Premier League angleze, kjo është një dilemë e madhe që do marrë zgjedhje 6 javët e fundit të kampionatit. Pas një humbje 2-1 ndaj Newcastle djemtë e Guardiolës mund të shkonin në -7 pikë nga Liverpool nëse të kuqtë fitonin ndaj Leicester. 

Pasi humbën ndaj Newcastle Premier League dukej e humbur. Ishim të bindur se Liverpooli do e fitonte ndeshjen e radhës dhe se gara do mbyllej” rrëfen Pep Guardiola. Ajo ndeshje u mbyll 1-1 dhe më pas të besuarit e Klopp koleksionuan edhe tre barazime të tjera duke humbur kryesimin. Ndërsa djemtë e Guardiolës nuk gabojnë që pas asaj humbjeje dhe kanë siguruar 8 fitore radhazi të fundit 2-0 ndaj Cardiff. 6 ndeshje nga fundi City ka një pikë më shumë se Liverpool dhe do kërkojë të mbrojë titullin.

Me 18 pikë në lojë City ka një favor nëse e mbyll me pikë të barabarta pasi në Angli ka rëndësi golavarazhi ku City e ka +62 dhe Liverpool +53. Të dyja ekipet përgatiten për sprintin final ku Liverpool ka tre ndeshje në “Anfield” dhe po kaq jashtë ndërsa City luan dy në shtëpi dhe 4 jashtë fushe. Për Liverpoolin Chelsea është rivali më i fortë nga ndeshjet e mbetura ndërsa Cityt do t’i duhet të përballet brenda 5 ditëve me Tottenham dhe Manchester United dhe duket se derbi do vendosë për fatet e titullit kampion.

Ndeshjet e mbetura te City-t e Liverpool

Nëse City mbijeton në “Old Traford” gati e ka të fiuar titullin. Djemtë e Klopp kërkojnë titullin kampion që mungon prej vitit 1990 ndërsa ata të Guardiolës të mbrojnë atë të fituar vitin e kaluar, beteja sapo ka filluar.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Hetimet për privatizimin e pronave ushtarake, Meçollari paraqitet sërish në SPAK (VIDEO)

Hetimet për privatizimin e pronave ushtarake, Meçollari paraqitet sërish në SPAK (VIDEO)