Betejat e humbura të PD-së në një vit në parlament! Nga presidenti i ri te ‘Territorialja’ e Avokati i Popullit dhe sfida për reformën zgjedhore

Lufta e brendshme politike në Partinë Demokratike përgjatë një viti të vështirë për të, e gjeti të paunifikuar edhe në parlament.

Ndarja e grupeve, solli ndarje edhe të votave, për zgjedhjet e rëndësishme që Kuvendi do të bënte përgjatë 2022.

Ajo që PD, asokohe e drejtuar nga Lulzim Basha do të kishte pritshmërinë më të madhe ishte një dakordësi për ngritjen e një komisioni për ndryshimin e hartës territoriale dhe reformën zgjedhore, duke dhënë në këmbim votën për zgjatjen e organeve të Vettingut.

Më 10 shkurt, Kuvendi miratoi me votat e PS dhe PD zyrtare ngritjen e këtyre komisioneve, që u dukën si fitore e demokratëve, por në fakt, rezultoi krejt e kundërta. Deputetët e LSI nuk e votuan e po ashtu as deputetët mbështetës të Berishës duke konfirmuar që edhe për kauzat e opozitës, demokratët do të shfaqeshin të ndarë.

Pas muajsh punë dhe përpjekjesh, propozimet e demokratëve për të ndryshuar hartën administrative-territoriale nga 61 bashki në 95, nuk u pranuan dhe më 31 tetor ato u rrëzuan në Kuvend, duke e kthyer në një betejë të humbur për ta.

Beteja tjetër që PD humbi në Parlament ishte edhe rrëzimi i raportit që nxorri nga Komisioni Hetimor për inceneratorët. Raporti i grupimit Alibeaj mori vetëm 27 vota pro, as maksimumin e deputetëve që e përkrahnin këtë grupim.

Demokratët e Berishës bashkuan votat kundër socialistëve duke votuar kundër raportit, ndërsa shumë tjerë bojkotuan votimin. Gjithsesi, raporti i nxjerrë nga Jorida Tabaku nga dëgjesat në Komision, u përkthye në dosje me prova që kjo e fundit dorëzoi në SPAK, insitucioni që ka në duar çështjen e inceneratorëve.

Fitore personale e Tabakut, por betejë e humbur e opozitës në parlament!

Edhe zgjedhja e Presidentit të Ri, që do të zëvendësonte në krye të shtetit Ilir Metën, e gjeti të përçarë Partinë Demokratike. Berisha fillimisht caktoi 2 nënkryetarët e tij Boçin e Bylykbashin për të dialoguar me opozitën për të cuar një kandidat, si propozim të opozitës.

Por më pas, i bindur se kandidatura që do të mbante edhe firmën e tij, do të refuzohej, Berisha me deputetët që e përkrahin, refuzuan të merrnin pjesë në proces. Nga ana tjetër, Enkelejd Alibeaj propozoi një formulë për zgjedhjen e presidentit. Sipas tij, opozita duhet të propozonte 4 emra, PS të përzgjidhte mes tyre 2, prej të cilëve vetëm 1 do të shkonte për votim në Kuvend. Ndonëse emra si propozime të PD qarkulluan, mosgjetja dakordësisë fillimisht brenda vetvetes e më pas me PS, bëri që ky propozim i Alibeajt të rrëzohej. Ky i fundit humbi betejën për të zgjedhur presidentin e ri. PS propozoi Bajram Begajn, të cilin e votoi me 78 vota pro. PD bojkotoi votimin, duke humbur atë të cilën shpresonte, të kishte një president të vetin.

Betejat e fundit në Parlament, PD i humbi po në seancën e fundit plenare, kur pas një sage të gjatë për të gjetur brenda vetvetes konsensus për emrin e ri të Avokatit të Popullit, shkoi në dy kandidatura, Ledio Brahon e mbështetur me firma nga grupi parlamentar i PD dhe Altin Goxhajn nga grupi i Berishës, të dyja më të lehta për t’u rrëzuar nga socialistët. As vetë nuk dhanë për kandidaturat që i propozuan po vetë, duke bojkotuar procesin e votimit.

Ky vit në parlament u karakterizua edhe nga disa përplasje deri në fizike mes dy kampeve të demokratëve. 

E vetmja betejë që PD pritet ta ketë në fokus në 2023 pritet të jetë reforma zgjedhore, e cila edhe pse pas thuajse një viti ende nuk ka dhënë frytet e saj. Alibeaj I ka dhënë propozimet e para, por me socialistët gjetja e konsensusit për të rikthyer koalicionet dhe hapur 100% listat, sic artikulon opozita, duket e vështirë…

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Të gjitha çështjet e pazgjidhura të zemrës duhet të adresohen... horoskopi për sot

Të gjitha çështjet e pazgjidhura të zemrës duhet të adresohen... horoskopi për sot