Biden bisedë telefonike me Zelenskyn: SHBA-të do të qëndrojnë në krah të Ukrainës, do ofrojmë 1 mld dollarë ndihmë për sigurinë

Biden bisedë telefonike me Zelenskyn: SHBA-të do të qëndrojnë në krah të Ukrainës, do ofrojmë 1 mld dollarë ndihmë për sigurinë

Presidenti i SHBA Joe Biden foli në telefon me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky të mërkurën përpara një njoftimi për 1 miliard dollarë ndihmë për sigurinë dhe ndihmë të tjera humanitare për Ukrainën në mes të pushtimit të vazhdueshëm të Rusisë.  

“Kam riafirmuar angazhimin tim se Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë në krah të Ukrainës ndërsa ajo mbron demokracinë e saj dhe të mbështesë sovranitetin dhe integritetin e saj territorial përballë agresionit të paprovokuar rus”, tha Biden në një deklaratë. 

"Unë e informova Presidentin Zelenskyy se Shtetet e Bashkuara po ofrojnë një tjetër miliard dollarë ndihmë për sigurinë për Ukrainën, duke përfshirë artileri shtesë dhe armë të mbrojtjes bregdetare, si dhe municione për artilerinë dhe sistemet e avancuara të raketave që ukrainasit kanë nevojë për të mbështetur mbrojtjen e tyre. operacionet në Donbas. Ne diskutuam gjithashtu përpjekjet e Sekretarit Austin në Bruksel sot për të koordinuar mbështetjen shtesë ndërkombëtare për forcat e armatosura të Ukrainës”, shtoi Biden.

Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë gjithashtu 225 milionë dollarë ndihmë humanitare, të cilat Biden tha se do të shkojnë drejt furnizimit me ujë të pijshëm të sigurt, furnizime kritike mjekësore dhe kujdes shëndetësor, ushqim, strehim dhe para për familjet për të blerë sende thelbësore.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/Zelensky: Humbje të dhimbshme për ushtrinë në Donbas! Biden bisedë telefonike me Zelenskyn: Do ofrojmë 1 mld dollarë ndihmë për sigurinë


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq