Biden paralajmëron Putin: Nëse Alexei Navalny vdes, pasojat për Rusinë do të jenë shkatërruese

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka dhënë një mesazh paralajmërues për homologun rus, Vladimir Putin për çështjen e Alexei Navalny.

Sipas Biden nëse Navalny vdes atëherë pasojat për Rusinë do të jenë shkatëruese.

Ai ka hedhur kritika ndaj Rusisë duke thënë se po përpiqet me dëshpërim të ruajë pozitën e saj si fuqi botërore, dhe humbja e saj do të jetë çmimi që të paguajnë për ndërhyrjet e vazhdueshme në zgjedhje.

"Pavarësisht nëse e kam ndaluar, ndërhyrjen në zgjedhje, Putini e di se do të ketë pasoja. Rusia po përpiqet me dëshpërim të ruajë pozitën e saj si një fuqi botërore, thotë Biden. Humbja e këtij statusi do të jetë çmimi që ata paguajnë për ndërhyrjet e vazhdueshme. Ata nuk janë në gjendje të diktojnë atë që ndodh në botë E njëjta gjë vlen nëse Alexei Navalny vdes. Pasojat për Rusinë do të ishin shkatërruese" tha Biden.


Lajmi kryesor:

Çtensionohen raportet SHBA-Rusi, rikthejnë ambasadorët! Biden: Jam me Amerikën, jo kundër Rusisë! Putin: Biden, burrë shteti, ndryshe nga Trump


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të jetë Berisha pjesë e grupit parlamentar të PD në Kuvend?×

Lajmi i fundit

John

Manastirliu: Mbi 11 mijë vaksinime anti-COVID janë kryer ditën e sotme