Biden-Putin, beteja e “bishave” – Veturat që u rezistojnë bombave, sulmeve kimike dhe përmbytjes

Një nga detajet që tërhoqi më së shumti vëmendje gjatë samiti të djeshëm midis presidentit amerikan Joe Biden dhe atij rus Vladimir Putin, ishin makinat e tyre presidenciale .

Të dy liderët kishin zgjedhur makina të papërshkrueshme nga plumbat dhe me tipare të tjera shumë të klasifikuara.

Presidenti amerikan hipi në Bishën e tij – 1.5 milion dollarë Cadillac që u reziston edhe sulmeve me bomba dhe armë.

Dyert e saj peshojnë po aq sa ato të një avioni Boeing 757 dhe gomat  mund të vazhdojnë të ecin akoma edhe nëse janë shfryrë.

Ajo ka një një sistem të sigurt oksigjeni dhe furnizimi me gjak të vetë presidentit, në rast emergjence.

Sediljet e pasme kanë një telefon satelitor me linjë të drejtpërdrejtë me Zëvendës Presidenten, Kamala Harris dhe Pentagonin.

Ndërkohë, presidenti rus mburret me limuzinën e tij, e cila thuhet se është në gjendje të mbrojë Putinin edhe nëse zhytet plotësisht nën ujë.

Makina e Putin është e prodhuar nga marka ruse e automjeteve luksoze NAMI, Aurus Senat,  është e blinduar që funksionon me një motor V8 me 4.4 litra 598 kuaj fuqi. Makina e Putin kap vlerën e 245,000 dollarëve. 

.


Lajmi kryesor:

Biden dhe Putin vlerësojnë bisedimet e samitit por mosmarrëveshjet vazhdojnë


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si ka ndryshuar cilësia e arsimit gjatë pandemisë?×

Lajmi i fundit

John

Mesazhet e Ramës nga Prishtina 'tërbojnë' mediat serbe: Na sulmoi, na tha 'e kanë humbur luftën'