Bie fuqia konkurruese e ekonomisë, Konfindustria: Shkak mungesa e politikave fiskale mbështetëse për përballimin e pasojave të krizës globale! Sektorët më të prekur, bujqësia e ndërtimi

Bie fuqia konkurruese e ekonomisë, Konfindustria: Shkak mungesa e politikave fiskale mbështetëse për përballimin e pasojave të krizës globale! Sektorët më të prekur, bujqësia e ndërtimi

Konfindustria vlerëson, se fuqia konkurruese e ekonomisë shqiptare, krahësimisht shteteve të Rajonit dhe partnerëve kryesorë tregtarë, ka rënë me mbi 8 pikë përqindje në 3 mujorin e parë të vitit 2022.

Analiza e kryer nga Qendra e Studimeve të Konfindustrisë ka treguar, se shkak kryesor për humbjen e fuqisë konkurruese të ekonomisë shqiptare janë si më poshtë:

1- Thellimi në vlerë absolute dhe relative të kostove shtesë të karburanteve për bizneset dhe qytetarët. Shqipëria ka çmime të karburanteve 10-25% më të larta.

2- Kostot e energjisë elektrike për industritë dhe prodhimin. Çmimi i energjisë elektrike është më i larti në Rajon për industritë dhe bizneset.

3- Mungesa e politikave financiare dhe fiskale efikase mbështetëse për përballimin e pasojave të krizës globale të lëndëve të para. Shqipëria është vendi me mbështetjen financiare më të ulët në Rajon për përballimin e pasojave të krizës së Ukrainës dhe tregjeve globale.

4- Politikat tregtare dumping e drejtpërdrejta dhe të tërthorta të shteteve konkurrente për eksportet e tyre në dëm të prodhimeve dhe shërbimeve vendore.

Pasojat janë të rënda sidomos në sektorët e industrisë dhe shërbimeve. Më të ndjeshëm nga rënia e fuqisë konkurruese të ekonomisë shqiptarë janë: - sektorët e materialeve të ndërtimit, - bujqësia, - agroindustria, -eksportet, - turizmi, - ndërtimi, - mineralet, etj.

Konfindustria vlerëson, se nëse sa më shpejt nuk merren masat e nevojshme dhe zgjatet në kohë goditja e fuqisë konkurruese të ekonomisë shqiptare, pasojat do të jenë të rënda deri në falimentim pa kthim për industri dhe biznese të rëndësishme shqiptare.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

‘Mos hajde në shtëpi pa fitore se nuk ta hap derën’, Kiara bind Luizin të mos lërë Big Brother nëse ajo eliminohet

‘Mos hajde në shtëpi pa fitore se nuk ta hap derën’, Kiara bind Luizin të mos lërë Big Brother nëse ajo eliminohet