Bien infektimet me COVID në vend, vetëm 10 qytetarë të infektuar dhe asnjë viktimë në 24 orë

Bien infektimet me COVID në vend, vetëm 10 qytetarë të infektuar dhe asnjë viktimë në 24 orë

Foto ilustruese

TIRANË- Situata epidemiologjike në vend është përmirësuar ndjeshëm. Në 24 orët e fundit, numri i infektimeve me COVID është ulur, ku vetëm 10 qytetarë kanë rezultuar pozitivë, nga 60 të infektuar një ditë më parë. Për të 16-ën ditë radhazi, në vendin tonë nuk është shënuar asnjë viktimë nga koronavirusi.

Ministria e Shnëdetësisë bën me dije se infeksionet e reja janë identifikuar 6 në Tiranë, 2 në Gjirokastër dhe nga një qytetar në Patos e Himarë. 

Aktualisht janë 375 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Në spitalin COVID-3 po marrin trajtim 5 pacientë. Në 24 orë janë shëruar 52 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,306 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Statistika (02 Maj 2022) 

Raste të reja ditore            10
Të shëruar në 24 orë         52
Të shtruar në spitale          5
Humbje jete në 24 orë       0
Testime ditore                    835 

Testime totale                    1,807,808
Raste pozitive                    275,177
Raste të shëruara              271,306
Raste Aktive                      375
Humbje jete                       3,496 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: 

Tiranë            235
Fier                46
Vlorë              35
Gjirokastër     13
Shkodër         11
Elbasan          9
Korçë              9
Durrës             7
Berat               4
Kukës              3
Lezhë              3

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Del fotoja e njërit prej të dyshuarve si të përfshirë në vrasjen e 14 vjeçares në Shkup! Një sipërmarrës i njohur dyshohet se iku në Turqi

Del fotoja e njërit prej të dyshuarve si të përfshirë në vrasjen e 14 vjeçares në Shkup! Një sipërmarrës i njohur dyshohet se iku në Turqi