Bino: Ka rritje të shifrave të vaksinimit, mbulesa vaksinale në popullatën e përgjithshme, rreth 40%

 

Shefja e Epidemiologjisë dhe Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha sot se ka një rritje të personave të cilët kanë kërkuar të vaksinohen ndaj COVID. Në mbledhjen e Komitetit Teknik të Ekspertëve, Bino u shpreh se në popullatën e përgjithshme, mbulesa vaksinale ka shkuar në rreth 40%, ndërsa në popullatën target, rreth 50%.

"Kemi një rritje të shifrave të vaksinimit që ka sjellë një rritje të mbulesës me vaksina në vend që po arrin në rreth 40% në popullatën e përgjithshme dhe rreth 50% në popullatën target. Aktualisht në vend kanë ardhur mbi 2 mln e 700 mijë vaksina, aktualisht mbizotëron vaksina Pfizer. Përqindje të lartë në lidhje me vaksinimin ka pësuar bashkia e Tiranës mbi 57%, kemi bashki mbi 80% si ajo e Himarës dhe Sarandës. Ka një rritje të aplikimit për dozat e treta", tha Bino.


Lajmi kryesor:

COVID/ Konfirmohen 2 rastet e para me Omicron në Shqipëri! Nuk ndryshojnë masat, por s'ka orë policore natën e Vitit të Ri! Komiteti i Ekspertëve: Vetëm me vaksinim fitojmë luftën (VIDEO)


/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Derbi të dielën, trajneri i Tiranës: Llogarisim vetëm 3 pikët! Java e 15 nis me fitoren e pastër të Egnatias, thyhet Vllaznia

Derbi të dielën, trajneri i Tiranës: Llogarisim vetëm 3 pikët! Java e 15 nis me fitoren e pastër të Egnatias, thyhet Vllaznia