Bizneset ‘me lupë’ për punëtorë, kreu i shoqatës së Fasonerisë në Report TV: Shkak emigrimi, dhe pagat! Presim punëtorë nga Filipinet

Kreu i shoqatës së Fasonerisë, Edvin Preçe ka folur në ‘Sot Live në Shqipëri’ me gazetarin e Report Tv, Nertil Agalliu lidhur me krizën e bizneseve për punëtorë. Së fundmi, biznesi i fasonëve ka pasur goditjen më të madhe, për shkak të mungesës së forcës punëtore. Sipas Preçit, kjo gjë vjen si pasojë e faktorit social, por gjithsesi mbetet edhe pagat e ulëta një element që ndikon.

“Patjetër që faktorët janë të gjithanshëm. Një pjesë është dhe paga, por mendoj që është bërë e vështirë sepse njerëzit vendosmërinë të ikin. Pra mendoj se është më tepër faktor social më tepër sesa ekonomik. Por edhe pagat.”- tha ai.

Ai është shprehur se ky sektor e ka zgjidhjen tek punëtorët nga vendet si Filipine.

Duhet të ngremë një sektor industrial i mirëfilltë. Por ajo që ka mundësi biznesi dhe sektori ynë është të kalojmë në ciklin e mbyllur. Sepse ne shesim fuqinë e krahut. Ne po mundohemi të orientohemi nëpërmjet vendeve si Filipine për të pasur një lloj sigurie për punëtorët. Janë mbi 250 punëtorë që kanë ardhur në vendin tonë dhe janë ende këtu.”- tha Preçe.

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Niku: 11/04/2023 08:27

  Edhe ne perendim keshtu eshte. Kur nuk ka punonjes therrasin emigrante nga shqiperia. Edhe ketu po ndodh e njejta gje. Prandaj biznesi eshte ne veshtiresi te madhe per punonjes. Por shteti duhet te ndihmoje biznesin per te perballuar krizen.

  Përgjigju
 • Ladi: 24/03/2023 13:58

  Jo mos prisni puntore nga Filipine! Po punsoni Shqiptare ju jo me paga 150000 te vjetra se nuk ju vjen njeri,se boll keni nxjerr kunjin me to me ato paga qe i keni paguar,Tani Shqiptaret jane bo te zgjuar! nuk ka me te talleni me to ! Po paguani siç duhet dhe je vijne ne pun perseri.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Rostov, robërit e ISIS-it u vranë dhe pengjet u liruan

Rostov, robërit e ISIS-it u vranë dhe pengjet u liruan