Boçi zbardh skenarin e Berishës për mosbindje civile: Protesta pa kthim! Sefa kundër kaosit të Rithemelimit: As djegia e mandateve nuk dha rezultat

Pas kaosit që ka shkaktuar prej disa javësh në Kuvend, Sali Berisha ka paralajmëruar një lëvizje të fuqishme për mosbindje civile në vend. Ai u kërkoi anëtarëve të Rithemelimit që të angazhojnë militantët në rrethe të ndryshme.

Për këtë deklaratë të Berishës, foli edhe ish-deputeti Luçiano Boçi i cili në një lidhje ‘skype’ për ‘Studio Live’ me gazetarin Arbër Hitaj, tha se do të ketë protesta masive pa kthim.

“Është fazë e domosdoshme për një protestë pa kthim të opozitës. Në thelbin e vetë ka respektiin e të mirës publike në raport me atë që duhet ti ofrojë vendit qeveria. Qartësinë e qëllimit e kemi artikuluar tashmë, nuk ka vend për debat. Në Shqipëri është shkatërruar sistemi i votimit që është themelor”- tha Boçi.

Ndërsa sekretari i çështjeve ligjore brenda PD, Indrit Sefa, u shpreh kundër kaosit të Rithemelimit në Kuvend dhe ndaj lëvizjes së parlajmëruar duke përmendur faktin se djegia e mandateve në vitin 2021 nuk solli asnjë rezultat.

“Këta thonë për 6 muaj e djegim vendin dhe do ikë Rama. Sa kohë ka kaluar dhe asgjë nuk ka ndodhur. Protestat që ka organizuar Berisha janë me qirinj, a thua se i ka organizuar Gandi. Ndërsa protestat e PD në 2019-ën, ishin më të fortat”- tha Sefa.

Ish-deputeti Luçiano Boçi refuzoi që të zhvillonte debat me përfaqësuesin ligjor të Partisë Demokratike, me argumentin se ky ishte një kurth i përgatitur. Pretendimit të Boçit, iu përgjigj gazetari Arbër Hitaj i cili u shpreh se nuk kishte asnjë qëllim të tillë dhe se deputeti duhet ta shihte të vërtetën në sy. Ndërsa nga ana tjetër, Indrit Sefa u shpreh i gatshëm për të debatuar me ish-deputetin duke nisur që nga çështja e gjyqit të vulës së Partisë Demokratike. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:13
Boçi refuzon debatin me Sefën e PD: Ma hiq nga pamja, ky është kurth

 

Ish-deputeti i Rithemelimit, Luçiano Boçi gjatë një lidhje skype për ‘Studio Live’ me gazetarin Arbër Hitaj në Report Tv ka refuzuar të debatojë me sekretarin e PD-së për Çshtjet Ligjore, Indrit Sefën i cili ndodhej në studio.

Ai tha se një debat i tillë nuk i shërben opozitës, duke e quajtur edhe si kurth dhe kërkoi që të hiqet pamja e Sefës nga gjysma e ekranit që mos të dukej si debat mes tyre.

Pjesë nga diskutimi gjatë emisionit:

Boci: Një ndërhyrje e vogël , jam drejtues i PD-së dhe në perceptimin tim politik nuk bëj debat me  Vendosja e paneleve në formë të tillë pa lajmëruar, nuk është korrekte. Sepse unë këtu jam me shumë respekt me zotin Sefa, është mik i imi. Por edhe perceptimet që shpërndahen me debate, nuk kam asnjë lloj pengese për të bërë debat por nuk i shërben opozitës. Kurthe të tilla gazetareske nuk i pëlqej.

Gazetari Arbër Hitaj: Kurth dhe sabotim është gjuhë e vjetër nga ana juaj që nuk më shkon mua që jam rritur në demokraci. E shikoj që nuk e përballoni debatin, por e vërteta është që PD është në dy pjesë. Po ju lë të shpreheni lirshëm sepse nuk është një qëllim i tillë. Unë jam produkt demokracie dhe nuk e njoh këtë pjesën me kurthe. Por ju nuk doni të shikoni të vërtetën në sy.

Boçi: Ma hiqni pamjen e Sefës që të jemi korrektë edhe te kjo anë të mos duket si debat.

Ndërsa Sefa nga ana e tij u shpreh i hapur për debat me Boçin të cilit iu përgjigj më pas duke u shprehur se ndryshe nga sa thotë ish-deputeti lidhur me gjyqin për vulën e PD-së. 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • uljan: 30/11/2023 19:18

    Vetem gomeret mbeshtesin Sali non graten.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Fiksimi për teorinë e shumatoreve të patericave në opozitë

Ylli Pata: Fiksimi për teorinë e shumatoreve të patericave në opozitë