Borrell: Asnjë ndihmë energjetike e BE-së për Malin e Zi nëse nuk zgjidhet kriza qeveritare

Borrell: Asnjë ndihmë energjetike e BE-së për Malin e Zi nëse nuk zgjidhet kriza qeveritare

Ditën e premte, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, tha se Bashkimi Evropian nuk do të miratojë një paketë të mbështetjes financiare për sektorin energjetik të Malit të Zi nëse bllokada e institucioneve vazhdon dhe situata nuk normalizohet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Gjukanoviç, i cili po merr pjesë në Kongresin Internacional Socialist në cilësinë e kreut të Partisë Demokratike të Socialistëve, u takua me Borellin në Madrid dhe e informoi atë për situatën aktuale në Mal të Zi dhe mënyrat e mundshme për tejkalimin e krizës, raportojnë mediat e huaja.

Borrell tha se një zgjidhje duhet të kërkohet përmes dialogut dhe marrëveshjes midis të gjitha subjekteve politike, tha zyra e Gjukanoviç.

Mali i Zi nuk ka Gjykatë Kushtetuese sepse ky organ gjyqësor ka vetëm tre nga shtatë gjyqtarët e tij, dhe për këtë arsye nuk është në gjendje të vendosë për ankesat dhe ankesat e institucioneve në lidhje me zgjedhjet lokale, gjë që ka bllokuar zbatimin e zgjedhjeve lokale në disa komuna malazeze që nga ajo kohë.

Konflikti mes Gjukanoviçit dhe koalicionit të ri

Mali i Zi aktualisht udhëhiqet nga qeveria teknike e Dritan Abazoviçit, e cila humbi mbështetjen e DPS-së së Gjukanoviçit pasi refuzoi të nënshkruante një kontratë bazë me Kishën Ortodokse Serbe (KPS) në gusht, e cila, siç u akuzuan, transferoi trashëgiminë kulturore dhe historike malazeze te serbët.

Pas rënies së qeverisë së tij, Abazoviç arriti të binte dakord për një shumicë të re parlamentare me Frontin Demokratik pro-Serb (DF) dhe demokratët e ish-kryetarit të parlamentit Alekse Beçiç.

Miodrag Lekiç, një ish-diplomat nga koha e ish-Republikës Federale të Jugosllavisë dhe Sllobodan Millosheviqit, iu propozua Gjukanoviçit për kryeministër të ri.

Por Gjukanoviç e hodhi poshtë këtë propozim, duke pohuar se “nuk ka marrë garanci se Lekiç ka mbështetjen e shumicës në parlament”.

Kjo ka qenë arsyeja që mazhoranca e re të iniciojë dhe të miratojë ndryshimet në Ligjin për Presidentin e Malit të Zi, që do ta detyronte Gjukanoviçin që t’ia besonte mandatin Lekiçit.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash