Borrell: Nuk ka prova që Kina furnizon me armë Moskën

Borrell: Nuk ka prova që Kina furnizon me armë Moskën

1676454090_49448596605.jpg

"Nuk kam informacion të mjaftueshëm për të komentuar atë që u vendos në takimin" midis presidentit kinez, Xi Jinping dhe presidentit rus, Vladimir Putin, "por ajo që mund të them është se nuk kam asnjë provë që Kina ka ofruar armë në Rusi. Dhe unë nuk kam asnjë provë që ju mendoni se e keni." Kështu deklaroi Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme Josep Borrell, në fund të Këshillit për punë të Jashtme. 

"Sigurisht që nuk mund të hamendësojmë se çfarë do të ndodhë nesër. Por nuk ka asnjë provë. Nëse ai do të kishte furnizuar armë do ta dinim sepse përdoren armë. Nuk ka asnjë provë për mbështetje ushtarake apo plane për mbështetje", përsëriti kreu i diplomacisë së BE-së.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Xi Jinping përfundon pas 4 orësh bisedimet me Putin në Moskë! Presidenti rus: Ne e shikojmë me interes propozimin e Pekinit për zgjidhjen e krizës


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Kronika e një sulmi të paralajmëruar

Kronika e një sulmi të paralajmëruar