Lufta/ Xi Jinping përfundon pas 4 orësh bisedimet me Putin në Moskë! Presidenti rus: Ne e shikojmë me interes propozimin e Pekinit për zgjidhjen e krizës

Vetëm pak ditë kur Gjykata Penale ndërkombëtare lëshoi urdhër-arresti për Presidentin rus Putin, Presidenti kinez Xi Jinping mbërriti në Moskë për vizitë zyrtare dhe u takua me presidenti rus Vladimir Putin. Ai tha për mediat se të dy vendet janë të angazhuar të punojnë për mbrojtjen e rendit ndërkombëtar sipas kartës së OKB të të drejtave të njeriut, e njëkohësisht për të promovuar një botë multipolare. Putin nga ana e tij u shpreh se Moska dhe Pekini po luftojnë për ‘kërcënimet e përbashkëta’. 

Vladimir Putin ka thënë se do të diskutojë planin 12-pikësh të Xi Jinping për "zgjidhjen e krizës akute në Ukrainë", gjatë një vizite të shumëpritur në Moskë nga presidenti kinez. "Ne jemi gjithmonë të hapur për një proces negociatash," tha Putin, ndërsa liderët e quanin njëri-tjetrin "mik i dashur".

Bisedimet e pasdites në Moskë mes presidentit rus Vladimir Putin dhe Xi Jinping  zgjatën katër orë e gjysmë, në ditën e parë të vizitës së presidentit kinez në Moskë. Takimi mes presidentëve kinezë dhe të Moskës zhvillohet një ditë pas udhëtimit të Putinit në Mariupol, i pari në Donbass. 

Kjo vizitë mbahet në Moskë, vetëm pak ditë pasi gjykatës penale ndërkombëtare të Hagës lëshoi urdhër arresti ndërkombëtar për presidentin putin. Ndërkaq Rusia ka deklaruar këtë të hënë se ka hapur procedim penal kundër gjykatës penale ndërkombëtare për lëshimin e urdhër arrestit ndaj utin dhe komsioneres së qeverisë për fëmijët Maria Lvova Belova.   

Vizita e Xi Jinping në Moskë vjen në një kohë kur marrëdhëniet mes kinës dhe SHBA kanë qenë të tensionuara, edhe për faktin që Pekini zyrtar asnjëherë nuk mbajti qëndrim kundër pushtimit rus në Ukrainë. Muajin e kaluar Kina propozoi edhe një plan paqeje të detajuar, që synonte nisjen e bisedimeve  për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Ndërkaq presidenti ukrainas Volodimir Zelenky përmes një postimi në tëitter tha se Mbrojtja e Ukrainës do të sigurojë paqen. "Kur populli ukrainas të mbrohet, kur forca e Kartës së OKB-së dhe forca e drejtësisë të rikthehen në tokën tonë, kjo do të sigurojë paqe edhe për shumë pjesë të tjera të botës", thuhet në Mesazhin e Zelenskit ndërsa lideri kinez Xi Jinping viziton Moskën e ku do të takohet me Putin, së bashku me delegacionin që e shoqëron.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:22
Inteligjenca Kievit: Nuk ka prova që Kina dërgon armë në Moskë

1679341585_xiputin.JPG

Aktualisht nuk ka asnjë provë që Kina po furnizon me armë Rusinë. Kështu deklaroi Andriy Yusov, një përfaqësues i inteligjencës ukrainase të mbrojtjes, i cituar nga CNN.

"Ka raste kur regjimi i Putinit, Federata Ruse blen dronë, mallra civile nga burime të hapura dhe përdor mikroçipe nga ato mallra. Megjithatë, nuk është regjistruar asnjë dëshmi e dërgesave të armëve. Ukraina po e monitoron nga afër", tha Yusov. Sipas Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj, Kina po shqyrton dërgimin e armëve në Rusi për përpjekjet e saj të luftës në Ukrainë, por Pekini e ka mohuar.

Ora 21:29
Shtëpia e Bardhë: Putin e sheh Xi-në si një burim jetik sepse lufta po shkon keq

1676364085_SHBA.JPG

Vladimir Putin e sheh Xi Jinping si një ‘burim jetik’ sepse lufta në Ukrainë ‘po shkon keq’. Ky është mendimi i zëdhënësit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby, sipas të cilit Moska dhe Pekini kanë gjithashtu një interes të përbashkët për të “sfiduar” rendin ndërkombëtar që u shfaq pas Luftës së Dytë Botërore. E megjithatë, shtoi ai, Rusia dhe Kina "nuk kanë dekada bashkëpunimi dhe besimi të ndërsjellë pas tyre". 

Ora 20:52
Borrell: Nuk ka prova që Kina furnizon me armë Moskën

1676454090_49448596605.jpg

"Nuk kam informacion të mjaftueshëm për të komentuar atë që u vendos në takimin" midis presidentit kinez, Xi Jinping dhe presidentit rus, Vladimir Putin, "por ajo që mund të them është se nuk kam asnjë provë që Kina ka ofruar armë në Rusi. Dhe unë nuk kam asnjë provë që ju mendoni se e keni." Kështu deklaroi Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme Josep Borrell, në fund të Këshillit për punë të Jashtme. 

"Sigurisht që nuk mund të hamendësojmë se çfarë do të ndodhë nesër. Por nuk ka asnjë provë. Nëse ai do të kishte furnizuar armë do ta dinim sepse përdoren armë. Nuk ka asnjë provë për mbështetje ushtarake apo plane për mbështetje", përsëriti kreu i diplomacisë së BE-së.

Ora 20:43
4 orë e gjysëm bisedime, përfundon takimi mes Putin dhe Xi në Moskë

Bisedimet e pasdites në Moskë mes presidentit rus Vladimir Putin dhe Xi Jinping  zgjatën katër orë e gjysmë, në ditën e parë të vizitës së presidentit kinez në Moskë. Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov. 

Takimi filloi në orën 16:30 me orën e Moskës. Putin dhe Xi u takuan në Kremlin për bisedime - të përshkruara nga agjencia ruse RIA Novosti si  "joformale dhe tete-a-tete". Dy liderët pritet të vazhdojnë bisedimet edhe gjatë darkës. Por dita kyçe e vizitës së Xi do të jetë nesër.

Ora 19:26
A ishte Putin në Mariupol apo sozia e tij? Ukraina publikon FOTOT

1679336895_64001679325951xputin632.jpg

Në Ukrainë kanë nisur dyshimet se në Mariupol nuk ka qenë Vladimir Putin.  Këshilltari i ministrit të Brendshëm Anton Gerashchenko ka publikuar foto krahasuese, ku shkruan “kush është i vërteti”.

“Duket se kohët e fundit grimerët e tij (d.m.th. për udhëtimet e fundit të bunkerit në Krimenë e pushtuar dhe Mariupol) duhej të punonin me një kopje mjaft cilësore, madje as një të dyfishtë, por një kopje të saj.  Pyes veten se cili prej tyre ishte i vërtetë”, shkruan ai.

Ora 19:16
Prokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale i drejtohet Putinit: Nëse donit të mbronit fëmijët, kthejini në Ukrainë

1679336326_wer.JPG

Gjykata Ndërkombëtare Penale thotë se nëse transferimi i fëmijëve nga Ukraina në Rusi kishte qëllim mbrojtjen e tyre, duhet të riatdhesohen. Ky ishte apeli që u bë nga prokurori Karim Khan në konferencën e Londrës.

Po ashtu sqaroi se urdhërarresti i lëshuar kundër Vladimir Putin nuk do të përfundojë.

 

Ora 16:42
Putin gjatë takimit me Xi: Plani kinez i bazuar në parimet e drejtësisë dhe ligjit ndërkombëtar

Në takimin e tij me Xi Jinping sot në Kremlin, Vladimir Putin tha se kishte lexuar me kujdes propozimet e Kinës për tejkalimin e krizës në Ukrainë. “Ne e dimë se ju rrjedhni nga parimet e drejtësisë dhe respektimit të dispozitave themelore të së drejtës ndërkombëtare”, tha Putin, sipas RIA Novosti.

Ora 16:31
Presidenti kinez Xi në Moskë: Gati për të mbrojtur rendin global

"Kina është e gatshme, së bashku me Rusinë, të mbrojë rendin botëror bazuar në ligjin ndërkombëtar." Kështu deklaroi presidenti kinez, Xi Jinping, duke mbërritur në Moskë për një vizitë zyrtare e cila do të zgjasë deri të mërkurën. “Kina dhe Rusia kanë marrëdhënie të mira fqinjësore dhe janë partnerë të besueshëm reciprokisht”, shtoi Xi, sipas agjencisë së lajmeve Tass.

Ora 14:12
Miratohet plani prej 2 miliardë eurosh fonde nga BE-së për municionet në Kiev

1679317959_KeshilliiPuneveteJashtmeteBashkimitEvropian.jpg

Plani evropian për t'i dhënë 2 miliardë euro municione Ukrainës u miratua nga Këshilli i Punëve të Jashtme që po zhvillohet në Bruksel. Lajmin e bëjnë të ditur burime diplomatike. Këshilli ka dhënë miratimin politik, por detajet do të vazhdojnë të diskutohen në "grupet e tjera të punës".

Ora 13:58
Xi Jinping mirëpritet në Moskë,  nga zëvendëskryeministri Medvedev dhe Nabiullina ja kush do të marrë pjesë në bisedime

1679317194_cxi.JPG

Presidenti kinez mbërriti në Moskë mëngjesin e sotëm, i pritur në aeroportin Vnukovo nga zëvendëskryeministri Dmitry Chernyshenko , siç theksohet nga CNN. Ndërkohë, Kremlini ka publikuar një listë të personaliteteve ruse që do të jenë të pranishëm në takimet e nesërme mes Putinit dhe Xi, sipas raporteve të agjencisë RIA Novosti që citon këshilltarin diplomatik të Kremlinit, Yuri Ushakov ..

Mes emrave - përveç atyre të zëvendëspresidentit të Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse dhe guvernatorit të Bankës Qendrore - ka edhe ata të ministrave të Punëve të Jashtme dhe Mbrojtjes, Sergei Lavrov dhe Sergei Shoigu, të të njëjtit zv . Kryeministri Chernyshenko, i kreut të agjencisë Roscosmos spaceman, Yuri Borisov , dhe drejtori i Shërbimit Federal për bashkëpunimin ushtarako-teknik, Dmitry Shugaev.

 Bisedimet "në një format të zgjeruar", sipas RIA Novosti, do të marrin pjesë gjithashtu nga "gjashtë zëvendëskryeministra", këshilltari presidencial Maxim Oreshkin , ministrat e zhvillimit ekonomik Maxim Reshetnikov , ministrat e transportit Vitaly Savelyev ., dhe Financa, Anton Siluanov dhe drejtori i përgjithshëm i Rosatom, Alexey Likhachev 

Ora 12:55
Urdhri i arrestit për Putinin, kundërpërgjigjet Rusia, hap një çështje penale kundër Gjykatës së Hagës

1679313344_homebanner.jpg

Pas urdhër arrestit të lëshuar nga Gjykata Ndërkombëtare Penale ka ardhur kundërpërgjigja e Rusisë.

Rusia ka nisur një çështje penale kundër prokurorit dhe gjyqtarëve të Gjykatës Ndërkombëtare Penale, pas lëshimit të urdhrave të arrestit për presidentin rus Vladimir Putin dhe  Maria Lvova-Belova , komisionerja e fëmijëve të qeverisë ruse.

Ora 12:39
Xi Jinping: Kina me Rusinë janë gati për të mbrojtur rendin botëror

1679312403_fh.JPG

"Kina është e gatshme, së bashku me Rusinë, të mbrojë rendin botëror bazuar në ligjin ndërkombëtar." Kështu deklaroi presidenti kinez, Xi Jinping , duke mbërritur në Moskë për një vizitë zyrtare e cila do të zgjasë deri të mërkurën.

 “Kina dhe Rusia kanë marrëdhënie të mira fqinjësore dhe janë partnerë të besueshëm reciprokisht.  Kina e gatshme me Rusinë për të mbështetur me vendosmëri sistemin ndërkombëtar të përqendruar në Kombet e Bashkuara, për të mbrojtur rendin botëror bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe normat themelore të marrëdhënieve ndërkombëtare bazuar në qëllimet dhe parimet e Kartës së Kombet e Bashkuara, për të mbështetur multilateralizmin e vërtetë, për të promovuar multipolaritetin në botë dhe për të demokratizuar marrëdhëniet ndërkombëtare, për të promovuar zhvillimin e qeverisjes globale në një drejtim më të drejtë dhe racional”.

"Jam shumë i kënaqur të kthehem, me ftesë të Presidentit Vladimir Putin, në vendin e fqinjit tonë për një vizitë shtetërore. Në emër të qeverisë dhe popullit kinez, i shpreh përshëndetjet e sinqerta dhe urimet më të mira për qeverinë dhe popullin e Rusisë." shtoi ai.Taksa .

Ora 11:16
Borrell: Vendimi i Hagës për Putinin është një pikë kthese

1678968096_Screenshot7.jpg

"Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare Penale është një pikë kthese. E di që autoritetet ruse po e zvogëlojnë rëndësinë e saj, pasi Rusia nuk merr pjesë në Statutin e Romës. Por le të shohim pasojat praktike, nëse Vladimir Putin udhëton në një nga 130 vende nënshkruese, ai duhet të arrestohet menjëherë. Ne mund të negociojmë çfarë të duam, por ky vendim mbetet i vlefshëm". Kështu deklaroi përfaqësuesi i lartë i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, gjatë mbërritjes në Këshillin e Punëve të Jashtme-Mbrojtjes.

Ora 10:47
Samiti në Moskë, mediat: Xi Jinping do të telefonojë Zelensky pasi të flasë me Putinin

1679305695_hghg.JPG

Presidenti kinez Xi Jinping mund të telefonojë homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky pas bisedimeve në Moskë me kreun e Kremlinit, Vladimir Putin. E shkruan Financial Times duke cituar burime të mirëinformuara sipas të cilave "lideri kinez ka të ngjarë të telefonojë presidentin ukrainas". Dhe "Zelensky pa dyshim do t'i përgjigjet kësaj thirrjeje," vazhdon burimi, duke vënë në dukje se "Xi ka ndikim të madh mbi Putinin". “Pas një udhëtimi në Moskë, Xi mund të telefonojë Zelenskyn”, shkroi gazeta, duke cituar një burim në kushte anonimiteti.

Ora 10:08
Putin përshëndet 'mikun e mirë të vjetër' Xi Jinping përpara takimit të parë në Moskë që nga pushtimi i Ukrainës

1679303311_x.JPG

Vladimir Putin ka thënë se do të mirëpresë "mikun e tij të mirë të vjetër" Xi Jinping më vonë ndërsa presidenti kinez viziton Moskën për të theksuar "gatishmërinë e Kinës për të luajtur një rol konstruktiv" në Ukrainë, raporton kolegu im Stuti Mishra .

Udhëheqësit do të takohen ballë për ballë njëri-tjetrit këtë të hënë dhe do të kenë një drekë joformale më vonë. Putin tha se Rusia ka shpresa të mëdha për vizitën e liderit kinez.

"Ne jemi mirënjohës për linjën e ekuilibruar të [Kinës] në lidhje me ngjarjet që po ndodhin në Ukrainë, për të kuptuar sfondin e tyre dhe shkaqet e vërteta," shkroi ai në një artikull për një gazetë kineze të dielën. "Ne mirëpresim gatishmërinë e Kinës për të luajtur një rol konstruktiv në zgjidhjen e krizës."

Xi nga ana e tij bën thirrje për 'pragmatizëm' ​​ndërsa e paraqet Kinën si ndërmjetësues të paqes në konfliktin e Ukrainës

 

Ora 09:44
Kërcënon Medvedevi: Urdhër arresti nga Gjykata Ndërkombëtare Penale për Putin mund të sjellë një shpërthim rakete

1679301945_ILHK4XH5DNPE7HE7M6YOQFOK6E.jpg

Urdhër arresti i Gjykatës Penale Ndërkombëtare për Presidentin e Rusisë, Putin ka zëmëruar Moskën. Zëvendës Presidenti Medvevdev, e cilësoi si provokim nga Perëndimi ndërsa kërcënoi se do i hidhnin raketë.

"Është plotësisht e mundur të imagjinohet përdorimi i synuar i një Onyx hipersonik nga Deti i Veriut nga një anije ruse drejt ndërtesës së gjykatës në Hagë. Ata vendosën të gjykojnë një president të një fuqie bërthamore që nuk merr pjesë në ICC në të njëjtat arsye si Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera”, shkroi Medvedev në një postim në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Ora 09:08
Urdhër arresti kundër Putin, Kina-gjyqtarëve në Hagë: Shmangni standardet e dyfishta

1679299736_thumbsbc316700bea827f154476dc8aa5c36c639.jpg

Pekini u ka kërkuar gjyqtarëve të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) që të mos zbatojnë "standarde të dyfishta" pas urdhër-arrestit ndërkombëtar të lëshuar kundër presidentit rus Vladimir Putin, i akuzuar për krime lufte për dëbimin e fëmijëve ukrainas.

G.MO/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tarrasi: 20/03/2023 21:01

  O Turi Babuli Tanguli ka shum të drejt a di ti të lexosh ? A e ke lexuar çfar shkruan Idjoti Arbëror ? Gjithmon kur komenton thot shkjau mund të na i përkthesh ti o Turi që je kaq i kulturuar. Pra ne flasim Shqip e shkruajm Shqip jo Sërbisht siç shkruan debili Arbëror vetëm shkjau shkruan. Babuli Tanguli ka shkruajtur shum bukur se pranon gjuhën e pisët sërbe në komentet tona. Pra nuk ka sharje po kërkohet qart gjuha Shqipe o Turi i kulturuar me 5 klas shkoll. Falemnderit për mirkuptimin o Turi

  Përgjigju
 • Turi: 20/03/2023 15:34

  Nuk po i kuptoj keta qe komentojne , cfare dreq kombi jemi o te lodhur qe nuk u qyteteruat kurre por ngelet mbas bote . Shprehni opinionin tuaj per ngjarjet qe ndodhin ne lufte dhe mos u shani me njeri tjetrin . Bota duhet te kete ligje te drejta qe te funksionojne per te gjithe pa asnjeanesi sepse sot komandojne vetem vendet perendimore dhe kjo nuk eshte e drejte.

  Përgjigju
 • BABULI TA NGULI: 20/03/2023 12:08

  O Qeni Arbëror ose Arbër mëso Shq>p se në Shqip ska fjal shkjau kjo është fjal sërbisht. Po do thuash ti nëna ime është Sërbe e babai im është Taleban e un sdi mir Shqip po atëhere psekomenton te ne Shqiptarët o hajdari Arbër e Arbëror. E mbi të gjitha ti je analfabet o Talebani Arbëror, Arbër.

  Përgjigju
 • Arbëri: 20/03/2023 11:15

  A thua se janë të ftuar Vucici fashist dhe Edvin shkjau shqipfolës, sepse këta jan satellit të rusis dhe kines në ushullin Ilirik

  Përgjigju
 • Arbërori: 20/03/2023 11:12

  Kështu do të gjejë edhe ty o fashist m…

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, nuk dihen rrethanat

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, nuk dihen rrethanat