Borrell: Vendimi i Hagës për Putinin është një pikë kthese

Borrell: Vendimi i Hagës për Putinin është një pikë kthese

1678968096_Screenshot7.jpg

"Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare Penale është një pikë kthese. E di që autoritetet ruse po e zvogëlojnë rëndësinë e saj, pasi Rusia nuk merr pjesë në Statutin e Romës. Por le të shohim pasojat praktike, nëse Vladimir Putin udhëton në një nga 130 vende nënshkruese, ai duhet të arrestohet menjëherë. Ne mund të negociojmë çfarë të duam, por ky vendim mbetet i vlefshëm". Kështu deklaroi përfaqësuesi i lartë i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, gjatë mbërritjes në Këshillin e Punëve të Jashtme-Mbrojtjes.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Xi Jinping përfundon pas 4 orësh bisedimet me Putin në Moskë! Presidenti rus: Ne e shikojmë me interes propozimin e Pekinit për zgjidhjen e krizës


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Bëjini një provë burgu Saliut dhe Ilirit!

Bëjini një provë burgu Saliut dhe Ilirit!