Bota mund të përballet me temperatura rekord në vitin 2023 me kthimin e 'El Nino'

Bota mund të përballet me temperatura rekord në vitin 2023 me kthimin e 'El Nino'

Bota mund të përballet me temperatura rekord në vitin 2023

Modelet klimatike sugjerojnë që pas tre viteve të modelit të motit ‘La Nina’ në Oqeanin Paqësor, bota do të përjetojë një rikthim të tij. Gjatë ‘El Nino’, erërat që fryjnë nga perëndimi përgjatë ekuatorit ngadalësohen dhe uji i ngrohtë shtyhet drejt lindjes, duke krijuar temperatura më të ngrohta të sipërfaqes së oqeanit.

"El Nino është normalisht i lidhur me temperaturat e thyerjes së rekordeve në nivel global. Nëse kjo do të ndodhë në 2023 ose 2024, ende dihet, por mendoj se ka më shumë gjasa sesa jo. Modelet klimatike sugjerojnë një kthim në kushtet e El Nino në fund të verës dhe mundësinë e zhvillimit të një 'El Nino' të fortë drejt fundit të vitit.” tha Carlo Buontempo, drejtor i Copernicus Climate të BE-së.

Viti më i nxehtë në botë i regjistruar deri më tani ishte 2016, që përkon me një ‘El Nino’ të fortë, megjithëse ndryshimi i klimës ka nxitur temperatura ekstreme edhe në vitet pa këtë fenomen. Tetë vitet e fundit ishin tetë vitet më të nxehta të regjistruara në botë, duke reflektuar prirjen afatgjatë të ngrohjes të nxitur nga emetimet e gazeve serrë.

Friederike Otto, pedagoge e lartë në Institutin Grantham të Kolegjit Imperial në Londër, tha se temperaturat e nxitura nga ‘El Nino’ mund të përkeqësojnë ndikimet e ndryshimeve klimatike që tashmë po përjetojnë vendet, duke përfshirë valët e rënda të të nxehtit, thatësirën dhe zjarret.

“Nëse El Niño zhvillohet, ka një shans të mirë që viti 2023 të jetë edhe më i nxehtë se 2016 – duke pasur parasysh se bota ka vazhduar të ngrohet ndërsa njerëzit vazhdojnë të djegin lëndë djegëse fosile”, tha Otto.

Shkencëtarët e BE-së Copernicus publikuan një raport të enjten duke vlerësuar ekstremet klimatike që përjetoi bota vitin e kaluar, viti i pestë më i ngrohtë në rekord. Evropa përjetoi verën e saj më të nxehtë të regjistruar në vitin 2022, ndërsa shiu ekstrem i nxitur nga ndryshimet klimatike shkaktoi përmbytje katastrofike në Pakistan dhe në shkurt, nivelet e akullit të detit Antarktik arritën një rekord të ulët.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen