Botërori 2026 do të jetë me 48 shtete, prej tyre 16 nga Europa! UEFA shpjegon rrugën e kualifikimit

Botërori 2026 do të jetë me 48 shtete, prej tyre 16 nga Europa! UEFA shpjegon rrugën e kualifikimit

Kupa e Botës

Edicioni i ardhshëm i Botërorit, që organizohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Meksikë dhe Kanada do të jetë turneu më i madh, pasi pjesëmarrës do të jenë 48 shtete. UEFA ka sqaruar rrugën e kualifikimit për fazën e grupeve të Kupës së Botës 2026, ku 16 shtete do të jenë nga Evropa.

Kualifikueset evropiane për Botërorin e Katarit përbëheshin nga 10-të grupe me nga pesë apo gjashtë shtete. Secili fitues i grupit kaloi direkt në turneun final, ndërsa tri vendet e tjera ishin caktuar nga ndeshjet play-off mes 12 ekipeve. Formati i ri do të ketë numër më të madh të grupeve, nga 10-të që ishin, në 12-të. Secili grup do të përbëhet nga katër apo pesë skuadra dhe do të ulet numri i ndeshjeve kualifikuese.

12-të fituesit e grupeve automatikisht do të kualifikohen në Kupën e Botës, ndërsa 12-të ekipet e vendit të dytë do të luajnë në play-off. Atyre do t’u bashkohen katër skuadrat me renditjen më të mirë në Ligën e Kombeve nga edicioni 2024/25, nëse nuk arrijnë të kualifikohen nga faza e grupeve kualifikuese.

16-të skuadrat në play-off do të ndahen në katër grupe. Secila skuadër do të luajë një gjysmëfinale, ndërsa fituesit kalojnë në finale. Katër fituesit do të kualifikohen direkt në Kupën e Botës.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Raporti i DASH, Basha: Korrupsioni, PPP-të dhe pastrimi i parave, radiografia fatale e një qeverie të korruptuar

Raporti i DASH, Basha: Korrupsioni, PPP-të dhe pastrimi i parave, radiografia fatale e një qeverie të korruptuar