Botërori 'Katar 2022'/ Mësohen 4 ekipet e kualifikuara nga Amerika Latine, Peruja ende me 'zemër në dorë'

Botërori 'Katar 2022'/ Mësohen 4 ekipet e kualifikuara nga Amerika Latine, Peruja ende me 'zemër në dorë'

Janë përcaktuar edhe 4 ekipe të tjera të cilat u kualifikuan për Botërorin Katar 2022. Pas sfidave të luajtura sonte në mesnatë, Brazili, Argjentina, Ekuadori dhe Uruguaj kanë prerë zyrtarisht biletat e tyre për fazën më tej.

Brazili i cili udhëheq dhe grupin e Amerikës Latine, fitoi me poker golash përballë Kilit, duke i shuar shpresat këtyre të fundit për një kualifikim të mundshëm. 

Vendi i dytë, Argjentina, do të luajë ndeshjen e saj të rradhës përballë Venezuelës në orën 00:30 të datës 26 mars, megjithatë ekipi i Messit tashmë e ka të siguruar kualifikimin.

Më tej Ekuadori është mposhtur me rezultatin 3-1 nga Paraguaj. Gjithsesi kjo humbje nuk përbën problem pasi janë të kualifikuar më tej në fazen e ardshme për në Botërorin Katar 2022, duke qëndruar në vendin e tretë me 25 pikë. 

E katërta e kualifikuar është Uruguaj, e cila mposhti me rezultat minimal 1-0 Perunë. Uruguaj po ashtu si Ekuadori ka 25 pikë.

Kjo e fundit ndodhet pikërisht në vendin e pestë, i cili  të dërgon në ndeshjen me Play-Off për kualifikim më tej. Kolumbia dhe Kili shpresojnë ende për një kualifikim të mundshëm, duke qenë se janë vetëm përkatësisht 1 dhe 2 pikë larg Perusë, teksa tashmë ka mbetur edhe vetëm nga një ndeshje për t'u luajtur. 


 

G.B./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Eksperti: Nuk ka shifër sesa familje preken! Zv.ministri tregon shifrat nga telefoni: Janë 39 mijë abonentë që do paguajnë më shumë

Eksperti: Nuk ka shifër sesa familje preken! Zv.ministri tregon shifrat nga telefoni: Janë 39 mijë abonentë që do paguajnë më shumë