Braçe: Gruri është në pikën kritike! Fermerëve i duhet nafta për vaditje me pompa, kanë edhe ankthin e tmerrshëm të çmimit (VIDEO)

Deputeti socialist Erion Braçe ka reaguar sërish për skemën e karburantit për bujqësinë duke thënë se është e domosdoshme për fermerët pasi gruri ka arritur në pikën kritike.

Në një video të publikuar në rrjete sociale, Braçe tha se fermerëve i duhet nafta për vaditje me pompa, si dhe plehu për fazën e fundit të prodhimit. Ndër të tjera shkruan se kanë ankthin e çmimit, nuk dinë me çfarë çmimi të shesin grurin.

"Gruri në pikën kritike; Fazene e kallirit! Kërkon ujë e me çdo mënyrë dhe plehra kimike të lira. Duhet që gruri të plotësojë kokrrën!

Atëherë; këtu jemi tek Arbri në Bashtovë, përballë nesh po e njëjta ekonomi; ka 25 hektarë me këtë grurë, 23 lekë plehra kimike për kilogram i ka shkuar deri tani.

Atëherë; I duhet nafta për vaditje me pompa, I duhet plehu i lirë për fazën e fundit të prodhimit. Aaaa ka edhe më;

Është në ankthin e tmerrshëm të çmimit; Me sa do ma marrin, jo me sa do e shes! Me çmimin e vjetshëm nuk do marr as lekët e mia! 31 vjeç, bën këtë punë të vështirë e nuk meriton këtë ankth.", shkruan ai. 

A.M./J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • simoni: 29/04/2022 09:41

    Nuk e kuptoj kujt i ankohet ky gorja, ore idjot je ne pushtet, ke qene zv. kryeminister dhe nuk ke bere asnje pune prandaj fol shqip dhe troc si regullohet kjo pune kush e ka fajin dhe perse nuk regullohet, kush e ka fajin....??

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Tjetër JO për negociatat nga BE, mendoni se Rama ka të drejtë me gjuhën e ashpër ndaj liderëve të Brukselit?×

Lajmi i fundit

John

Zelensky: Rusia na ka vjedhur paqen, por nuk do të na shkatërrojë