Bratko, një histori himn dashurie e birit për nënën! Testamenti i shqiptarit që i dhuroi botën Shqipërisë

Gjergj Dhimitër Mborja ishte ëndërrimtar, prandaj vendosi të emigronte në SHBA.

Udhëtoi nëpër botë duke koleksionuar objekte me vlera të veçanta historike.

Kudo ku shkoi, me vete mbante nënën e tij që e priti deri në fund të jetës kthimin e të birit.

Ata u takuan një ditë, jo në këtë botë, por në atë të përtejmen. Dashuria për nënën, u shkruajt edhe në testamentin e fundit të tij!

“Më çoni hirin e trupit në Korçë dhe hapni një muze me koleksionin tim”.

Dhe dëshira e fundit e fotografit korçar u plotësua…Hiri i trupit të tij është varrosur në qershor të vitit 2003 në varrezat e Korçës, pranë nënës së tij Viktoria Bratko, emrin e së cilës mban edhe muzeu ku fle jo vetëm  historia e shqiptarit që i dhuroi botën Shqipërisë, por edhe një himn dashurie të birit për nënën.

 

A.M./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

‘Ta kisha kap unë nga fyti, s’e lëshoja’, habit Flamur Noka: Skenari ishte që të vritej agresori dhe të shpërthente dhuna

‘Ta kisha kap unë nga fyti, s’e lëshoja’, habit Flamur Noka: Skenari ishte që të vritej agresori dhe të shpërthente dhuna