Tensione në Brazil, mbështetësit e Bolsonaros pushtojnë Kongresin, rrethojnë pallatin presidencial! Nuk pranojnë humbjen në zgjedhje (VIDEO)

Tensione në Brazil pasi mbështetësit e ish-presidentit brazilian të ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro kanë sulmuar Kongresin dhe Gjykatën e Lartë dhe kanë rrethuar pallatin presidencial. Sipas mediave lokale janë të pranishëm rreth 3,000 demonstrues.

Skenat dramatike vijnë një javë pasi Luiz Inacio Lula da Silva mundi kundërshtarit të tij Bolsonaro. Ish-presidenti Bolsonaro e ka vënë në dyshim në mënyrë të vazhdueshme rezultatin e zgjedhjeve, por pa ofruar prova. Mbështetësit e Bolsonaro, të cilët refuzojnë të pranojnë se ai humbi zgjedhjet thyen barrierat e policisë në kryeqytetin, Brasilia.

Policia përdori gaz lotsjellës, por nuk arriti t'i zmbrapsë demonstruesit. Protestuesit kanë thyer xhamat, ndërsa të tjerë arritën në dhomën e Senatit, ku u hodhën mbi vendet dhe përdorën stola si rrëshqitje. Është e paqartë nëse ata janë ende në ndërtesë. Shumë po bëjnë krahasime me sulmin ndaj Kapitolit të SHBA më 6 janar 2021 nga mbështetësit e Donald Trump, një aleat i Bolsonaro.

Mbështetësit e Bolsonaros po bëjnë thirrje për ndërhyrje ushtarake dhe dorëheqjen e da Silvas, i njohur më mirë si Lula, i cili mundi rivalin e tij të ekstremit të djathtë në zgjedhjet e tetorit. Shumë prej tyre krijuan kampe në qytete anembanë Brazilit, disa prej tyre jashtë kazermave ushtarake. Kjo sepse mbështetësit e tij më të zjarrtë duan që ushtria të ndërhyjë dhe të bëjë zgjedhje të mira, që ata thonë se janë vjedhur.

Lula aktualisht është në një udhëtim zyrtar në shtetin e Sao Paulo. Në fjalimin e tij të inaugurimit, ai u zotua të rindërtojë një vend në "rrënoja të tmerrshme". Ai dënoi politikat e paraardhësit të tij, i cili shkoi në SHBA për të shmangur ceremoninë e dorëzimit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:59
Tensionet në Brazil, SHBA: Dënojmë dhunën! Të marrë fund

Shtëpia e Bardhë ka reaguar ndaj trazirave në Brazil. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, dënoi dhunën në kryeqytetin, Brasilia, nga mbështetësit e Bolsonaros pasi ata sulmuan disa ndërtesa të qeverisë federale.

"Shtetet e Bashkuara dënojnë çdo përpjekje për të minuar demokracinë në Brazil. Presidenti Biden po ndjek nga afër situatën dhe mbështetja jonë për institucionet demokratike të Brazilit është e palëkundur. Demokracia e Brazilit nuk do të tronditet nga dhuna," shkroi Sullivan në Twitter.

Një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare tha se Biden është informuar për situatën.

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken tha se SHBA kërkon një fund të menjëhershëm të dhunës.

"Ne dënojmë sulmet ndaj Presidencës, Kongresit dhe Gjykatës së Lartë të Brazilit sot. Përdorimi i dhunës për të sulmuar institucionet demokratike është gjithmonë i papranueshëm. Ne i bashkohemi Luiz Inacio Lula da Silva për të kërkuar një fund të menjëhershëm të këtyre veprimeve," shkroi Blinken në Twitter.

Ora 22:32
Tensionet dhe dhuna, Presidenti brazilian Lula: Fashistët do të ndëshkohen"

Presidenti Luiz Inacio Lula da Silva i përshkroi ngjarjet që po ndodhin në Brasília si "barbare" dhe i quajti protestuesit e Bolsonaros që shkelën ndërtesat qeveritare "fashistë".

“Këta njerëz janë gjithçka që është e neveritshme në politikë, për të pushtuar selinë e qeverisë, selinë e Kongresit dhe selinë e Gjykatës së Lartë si vandalë të vërtetë duke shkatërruar gjithçka në rrugën e tyre”, tha Lula.

Lula tha gjithashtu se kishte një “mungesë sigurie” dhe tha se “të gjithë njerëzit që e bënë këtë do të gjenden dhe do të ndëshkohen”.

Presidenti mbajti konferencën për shtyp në Araraquara, Sao Paulo, ku kishte vëzhguar zonat e dëmtuara nga përmbytjet e mëdha.

Ora 21:56
Trazira në Brazil, Mbështetësit e Ish-presidentit Bolsonaros sulmojnë Kongresin Kombëtar

 

Mbështetësit e ish-presidentit brazilian Jair Bolsonaro, refuzojnë të pranojnë humbjen e tij në zgjedhje dhe mijëra protestues sulmuan Kongresin, Gjykatën e Lartë dhe pallatin presidencial në kryeqytet të dielën, vetëm një javë pas zgjedhjes së rivalit të tij të majtë, Luiz Inacio Lula da Silva.

Imazhet në kanalin televiziv Globo Neës treguan protestuesit që enden në pallatin presidencial, shumë prej tyre të veshur jeshile dhe të verdhë, ngjyrat e flamurit, për të simbolizuar qeverinë Bolsonaro.

S.C/LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ben: 09/01/2023 03:12

  Ja doli edhe ky stili i ri se si sajohen rremujat,te karikuar nga politikanet.Shembulli american qe po perhapet.Me nje fjale ky muhabet do te behet preçedent ne te gjithe boten. Asnje nuk do pranoje humbjen dhe behen rremuja.Problem.Ne fact ne e kemi prej kohesh kete muhabet.Asnjehere humbesi tek ne nuk ka pranuar humbjen.Sala edhe nder vete,filloi sulmin "paqesor" me qysqi,koke dashi,vare,hekra,shtiza per karrigen vet.

  Përgjigju
 • Emigranti: 08/01/2023 22:46

  Prite ta bëj edhe "Bolsonaro" i Shqipërisë: Berisha!. Trump, Bolsonaro, Berisha... kanë një gjë të përbashkët: lidhjet me paratë ruse

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Debati në PD, a duhet të kenë kandidatë në 61 bashki më 14 maj?×

Lajmi i fundit

Asnjë ndryshim në 5 bashkitë e qarkut Tiranë, kryetarët aktualë rikandidojnë në 14 maj! Veliaj: Në këshillin bashkiak ka prurje nga bota akademike

Asnjë ndryshim në 5 bashkitë e qarkut Tiranë, kryetarët aktualë rikandidojnë në 14 maj! Veliaj: Në këshillin bashkiak ka prurje nga bota akademike