Brazil, protestuesit e revoltuar ‘thyejnë’ qeverinë, kërkojnë largimin e Presidentit

Mijëra brazilianë të pakënaqur kanë dalë nëpër sheshe e qytet për të protestuar kundër presidentit të vendit Jair Bolsonaro.

Protestat u organizuan nga partitë opozitare dhe sindikatat të cilët shprehin revoltën në qeverisjen, sipas tyre të dobët presidenciale.

Populli brazilian është i zëmëruar me qeverisjen për shumë arsye por i ndikuar më së shumti nga menaxhimi i keq ndaj pandemisë ku shënojnë më shumë se 600,000 njerëz të vdekur.

Demonstratat u zhvilluan në më shumë se 160 qytete dhe qytete të shtunën.

Pamjet tregojnë protestuesit që mbajnë pankarta, duke bërë thirrje për largimin e presidentit Bolsonaro.

"Ky president që është atje përfaqëson gjithçka që është e prapambetur në botë - ka uri, varfëri, korrupsion dhe ne jemi këtu për të mbrojtur demokracinë," tha protestuesi Valdo Oliveira për agjencinë e lajmeve vendase.

Janë bërë më shumë se 100 kërkesa të paraqitura në Dhomën e Deputetëve për të fajësuar Bolsonaro. Sidoqoftë, udhëheqësi i saj nuk ka pranuar t'i ndjekë ato.

Gjykata Supreme e Brazilit miratoi kohët e fundit disa hetime ndaj Bolsonaros.

Protestat e së shtunës vijnë pas një numri tubimesh në mbështetje të zotit Bolsonaro muajin e kaluar . Ato u panë si një përpjekje për të demonstruar se ai ende mund të tërheqë turma të mëdha përkrahësish pasi sondazhet e fundit e bënë atë të nisej nga rivali i tij i majtë Luiz Inacio Lula da Silva me 9 pikë përqindje.

Zgjedhjet nuk do të mbahen deri në tetorin e ardhshëm, por vlerësimet e miratimit të presidentit kanë rënë në nivelin më të ulët të të gjitha kohërave.

Një sondazh nga Instituti Atlas deklaroi se 61% e brazilianëve e përshkruan performancën e qeverisë së tij si të keqe dhe zhgënjyese.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Rusia dhe Kina kundërshtojnë Samitin e Demokracisë si pengesë të modernizmit:Produkt i mentalitetit të Luftës së Ftohtë