Brazili në prag të nxjerrjes së vaksinës kundër varësisë ndaj kokainës

Brazili në prag të nxjerrjes së vaksinës kundër varësisë ndaj kokainës

Vkasina

Shkencëtarët në Brazil, vend konsumator një ndër më të mëdhenjtë në botë të kokainës ka njoftuar zhvillimin e një vaksine për varësinë ndaj drogës.

Sipas Barron’s, e quajtur "Calixcoca", vaksina e cila ka treguar rezultate premtuese në provat mbi kafshët, shkakton një përgjigje imune që bllokon kokainën dhe plasaritjen të arrijnë në tru, gjë që studiuesit shpresojnë se do t'i ndihmojë përdoruesit të thyejnë varësinë.

Nëse trajtimi merr miratimin nga autoritetet, do të ishte hera e parë që varësia nga kokaina trajtohet duke përdorur një vaksinë, tha psikiatri Frederico Garcia, koordinator i ekipit që zhvilloi trajtimin në Universitetin Federal të Minas Gerais.

Projekti fitoi çmimin kryesor javën e kaluar -- 500,000 euro (530,000 dollarë) në çmimet Euro Health Innovation për mjekësinë e Amerikës Latine, të sponsorizuar nga firma farmaceutike Eurofarma.

Vaksina funksionon duke nxitur sistemin imunitar të pacientëve për të prodhuar antitrupa që lidhen me molekulat e kokainës në qarkullimin e gjakut, duke i bërë ato shumë të mëdha për të kaluar në sistemin mesolimbik të trurit, ku ilaçi normalisht stimulon nivele të larta të kënaqësisë.

Studime të ngjashme janë kryer në Shtetet e Bashkuara - konsumatori më i madh i kokainës në botë, sipas Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin. Por ato çaluan kur provat klinike nuk treguan rezultate të mjaftueshme.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Lojërat politike të aleatëve kufizojnë mbrojtjen tonë dhe shkaktojnë viktima

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Lojërat politike të aleatëve kufizojnë mbrojtjen tonë dhe shkaktojnë viktima