Britani e Madhe/ Personat e vaksinuar që infektohen me COVID do të izolohen vetëm 5 ditë

Britani e Madhe/ Personat e vaksinuar që infektohen me COVID do të izolohen vetëm 5 ditë

Foto ilustruese

Duke nisur nga dita e hënë, periudha e izolimit për ata që rezultojnë pozitivë me COVID do të reduktohet në 5 ditë në Britaninë e Madhe. Lajmin e ka bërë me dije Sekretari i Shëndetësisë, Sajid Javid.

Zyrtari theksoi se masa  synon të “maksimizojë aktivitetin në ekonomi dhe arsim”, duke minimizuar gjithashtu rrezikun e infeksionit nga njerëzit që largohen nga izolimi. Sekretari i Shëndetësisë tha se ulja e kohës së izolimit do të ndihmonte vendet e punës të përballen me mungesat e personelit.

Njoftimi do të thotë se periudha e izolimit të Anglisë tani është në përputhje me SHBA-në, me përjashtim të testit negativ. Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve bënë masën në dhjetor për të përgjysmuar kohën e izolimit në pesë ditë për njerëzit me Covid asimptomatikë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

Zjarr në një banesë në Dropull, lëndohet 55-vjeçari

Zjarr në një banesë në Dropull, lëndohet 55-vjeçari