Brokoli kundër kancerit? Molekula
që parandalon qelizat tumoriale

Brokoli kundër kancerit? Molekula<br />që parandalon qelizat tumoriale
Brokoli gjithmonë është parë nga amvisat e kuzhinës si një ushqim i mirë dhe së shpejti ai do të shërbejë jo vetëm për gatime cilësore, por edhe për ti mbrojtur njerëzit nga kanceri i gojës, qafës dhe kokës.
 
Shkencëtarët po zhvillojnë një trajtim të ri, të njohur si “parandalimi i gjëlbër”, në të cilin brokoli dhe perimet e tjera përdoren për të ndaluar çrregullimet.
 
Shkencëtarët shpjegojnë se perimet si brokoli kanë një përqindje të lartë të sulforafanës, molekula që i jep brokolit edhe shijen e hidhur.
 
Studimet e mëparshme, kanë treguar që pikërisht përzierja kimike sulforafana ndihmon në reduktimin e efekteve të agjentëve që shkaktojnë kancerin.
 
Tani, testet laboratorike kanë treguar ekstrakte të marra nga brokoli. Këto ekstrakte janë një dozë e efektshme për të luftuar kancerin, sipas shkencëtarëve.
 
Shkencëtarët amerikane e realizuan eksperimentët e parë te minjtë, ndërsa tani planifikojnë që ta injektojnë te pacientët që janë në rrezik të madh prekjeje nga kanceri i kokës ose qafës.
 
Atyre do tu jepen kapsula që përmbajnë pluhur me fara brokoli, për të vërtetuar nëse ka impakt të mjaftueshëm në qelizat e tyre.
 
Doktoreshë Julie Bauman nga Universiteti i Pittsburgh-ut thotë: “Njerëzit që kurohen nga kanceri i kokës dhe qafës janë ende në një rrezik shumë të lartë për një kancer të dytë në gojën osë fytin e tyre”.

Ky studim është quajtur “Ndërhyrja e gjelbër” sepse përdoren pikërisht farërat bimore për  të parandaluar sëmundjen.

brokoli

 Redaksia Onilne
(Alt.H/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan