Brukseli në kaos, fermerët hedhin pleh organik në rrugë

Brukseli në kaos, fermerët hedhin pleh organik në rrugë

Protestat ne Bruksel

Dhjetra fermerë bllokuan rrugët në Bruksel, pranë selisë së Bashkimit Evropian, duke protestuar ndaj marrëveshjeve të tregtisë globale, masave të reja mjedisore dhe importeve të lira nga Ukraina.

Traktorë e cisternat u panë në rrugë ndërsa fermerët po hidhnin perime dhe pleh organik. Kur situata u përshkallëzua, policia përdori gaz lotsjellës dhe topa uji për të mbajtur larg protestuesit me makineritë e tyre.

Zyrtarët u bënë apel qytetarëve që të shmangin sa më shumë ardhjen në qytet dhe të punojnë nga shtëpia.

Bashkimi Evropian lehtësoi rregullat për të ashtuquajturat sezoni i frutave.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Merr flakë një Jet Ski që ndodhej në servis (VIDEO)

Vlorë/ Merr flakë një Jet Ski që ndodhej në servis (VIDEO)