BSH: 2012, energjia do të
thellojë deficitin tregta

BSH: 2012, energjia do të <br />thellojë deficitin tregta
TIRANE- Importi i energjisë elektrike pritet të thellojë më tej defiçitin tregtar të vendit. Sipas raportit të politikës monetare të Bankës së Shqipërisë për tremujorin e dytë të vitit, ekonomia shqiptare ka ruajtur stabilitet, por ka shënuar një rritje negative ekonomike në masën 0.2%. Deficiti tregtar pritet të jetë në nivele të larta edhe për gjysmën e dytë të mbetur të vitit, nëse importi dhe kërkesa për konsum e energjisë do të jetë e lartë. Nga ana tjetër, inflacioni gjatë tremujorit të dytë është mbajtur në nivelin e 1.9%, brenda objektivit të vendosur 2 deri 4%.

Sipas parashikimeve, inflacioni do të arrijë një nivel maksimal deri në 3.3%, ku do të ndikojë norma e inflacionit të importuar, ose çmimet e mallrave nga jashtë, që do të kenë një ndikim negativ për shkak të krizës që po kalojnë partnerët kryesorë tregtarë të Shqipërisë, si Greqia dhe Italia. Niveli i kënaqshëm i inflacionit është mbajtur edhe për shkak se kërkesa e brendshme vijon të jetë e ulët duke mbajtur çmime të qëndrueshme. Sa i përket konsumit, BSH mendon se do të vijojë rënia.

(gk/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Kukës, aksident në 'Rrugën e Kombit', përmbyset kamioni, ndërron jetë shoferi

Kukës, aksident në 'Rrugën e Kombit', përmbyset kamioni, ndërron jetë shoferi