Budina për Report Tv: E vendosim vetë fatin e tempullit të kulturës, po përgatitemi për një tubim madhështor (VIDEO)

Regjisori Robert Budina,e argumentoi  protestën  e thirrur papritur pasditen e së premtes në orën 19.30 në Bulevardin Dëshmorët e Kombit si një kundërpërgjigje ndaj tentativës, që sipas tij u bë për nisjen e punimeve të projektit të ri për teatrin,  mbi truallin e godinës ku ishte më parë Teatri Kombëtar. Duke e konsideruar një krim dhe akt mafioz të hapur aktin e shembjes së teatrit Kombëtar në një interviste për Report tv, Budina tha se SPAK- duhet të ndjek hetimet për të treguar se drejtësia funksion e nuk është e varur nga pushteti politik.

Shumë veta thonë që ne nuk duhet të besojmë në SPAK, sepse është i kapur. Ne kemi nevojë ta kuptojmë, kemi nevojë të legjitimohemi duke provuar dhe nëse nuk arrijmë do gjejmë zgjidhjet tona. Domethënë ne do bëjmë ç’është e mundur , për t’ia mbërritur asaj që ne nisëm. Lufta që u bë për teatrin ishte shembja e një simboli. Është një bast me vetveten që qytetaria shqiptare, ekziston. Do fshihet në skutën më të errët që t’i shpëtojë drejtësisë. Ky kryeministër luan me simbolet siç luanin paraardhësit e tij, gjatë kohës së komunizmit”, tha Budina.

I pyetur se çfarë mendon për mungesën e pjesëmarrjes mbështetëse të opozitës  të PD dhe LSI këtë herë në proteste, Robert Budina u shpreh se “Para se të shembej teatri, në bëmë një mbledhje me të gjithë përfaqësuesit e partive politike opozitare, në nivel të dytë për t’u organizuar si ta mbronim teatri, duke qenë se këto subjekte politike kanë edhe struktura të ngritura. Ne i kemi kërkuar me forcë këtyre subjekteve që duhet t’i hapin rrugën qytetarit. Mbështetësit e këtyre partive e kanë kuptuar qartësisht se tashmë që ka ardhur koha e ndryshimit.  Sot ne nuk I ftuam, sepse ishim në Durrës  organizuam edhe një protestë aty”.

Sa i përket hapave që do ndiqen  ditët në vijim regjisori Budina tha se rezistenca e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit do të vazhdojë me një tubim madhështor dhe ndalesa e radhës do të jetë ditën e sotme në Shkodër. Sipas regjisorit do të zhvillohet një tur sensibilizues në të gjithë Shqipërinë, që  të vrasin frikën e krijuar nga dhuna e pushtetit.

Më herët Kryeministri Edi Rama është shprehur se projekti origjinal i Teatrit Kombëtar që u shemb do të bëhet diku tjetër me një tjetër funksion për fëmijët , por grupi i artistëve të Aleancës për mbrojtjen e teatrit janë shprehur kundër kësaj ideje,  dukë kërkuar rindërtimin e Teatrit Kombëtar, pasi ai përfaqëson simbolin e Tempullit të kulturës.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Murat: 24/05/2020 13:09

  Nuk kuptoj ne çfare cilesimi ky thote " vendosim vete" per tempullin ... etj , sikur ky eshte pronari . Kush e beri pronar ? Nese ka nje pronar Teatri ky eshte publiku artdashes ( nje term shume i gjere) , po ne asnje menyre individet e politizuar

  Përgjigju
 • zara: 24/05/2020 00:47

  të them të drejtën më ngjall neveri në të folur dhe në pamje...njeri pa dinjitet.

  Përgjigju
 • ERP: 23/05/2020 17:39

  E vetmja gje e mire ne gjithe kete pisllek eshte fakti qe po shpenzoni ca nga leket qe i kane vene hajdutat IM, SB e kompani. Per te tjerat populli ju sheh cfare mostrash jeni

  Përgjigju
 • Kiri Laprakes: 23/05/2020 17:21

  O Rajmondo,paske qene anetari me i devotshem i PD-es.Qeke karagjoz complet.

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 23/05/2020 16:56

  Ik mor cope mishi me dy sy! Ik mor gjoja artist,regjisor kukuvajkash! Ik mor kokerr debili moronik i saliviçidolit karagjiçit se po le kokren e namit. Ik mor tutkun se po i zgjat jeten kolegut tend artist si kryeminister me gjoja regjisuren tende shpetimtare per art,kultur pordh ne muhur! Ik mor fatkeq i vetes!

  Përgjigju
 • dibran: 23/05/2020 16:28

  Simbolet jane bere si bolet.....varen poshte, tamam si te dashit gjate veres...! Merr ate rroge Shqup-i e Lesh e Lije dhe ne darke shko tek shtepia.... Te na rroc se teater per ty dhe shoket tuaj nuk ka me.. TEATRI ESHTE I SHQIPTAREVE!!!! Ju jeni te punesuar...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Opozita shqiptare dhe Rusia në një zë kundër Ramës: Shkeli rregullat duke mbrojtur Zelenskyn nga agresori

Opozita shqiptare dhe Rusia në një zë kundër Ramës: Shkeli rregullat duke mbrojtur Zelenskyn nga agresori