Byrek me presh nga zonja Albana

Lakror me presh

Përbërësit:

Për brumin:

 • 3 gota miell
 • 1 e ½ gota ujë
 • Vaj
 • Kripë
 • Uthull

Për mbushjen:

 • 1 kg presh
 • 2 kokrra vezë
 • ½ gotë qumësht
 • Djathë të bardhë
 • Kripë, piper i zi
 • Vaj ulliri

Përgatitja:

Fillimisht zemë brumin dhe më pas hapim 2 petë me kuleçë. Kaurdisim preshin e grirë imët, shtojmë pasi bie volumi qumështin, vezët, djathin e bardhë të thërrmuar, kripë dhe piper të zi. Lyejmë një tepsi me vaj, vendosim petën e parë, shtrojmë mbushjen dhe më pas vendosim petën tjetër. Rregullojmë anësoret e lakrorit dhe e vendosim të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius. 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Ministria serbe e Drejtësisë: Artan Zymberi refuzoi të trajtohet për një sëmundje

Ministria serbe e Drejtësisë: Artan Zymberi refuzoi të trajtohet për një sëmundje