Cakaj dhe Hoti bashkë për mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Cakaj dhe Hoti bashkë për mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Gent Cakaj dhe Avdulla Hoti

Në një takim ditën e sotme mes ministrit të punëve të jashtme Gent Cakaj dhe Kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti, u diskutua lidhur me rëndësinë e bashkëpunimit mes Kosovës dhe Shqipërisë për mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Cakaj në datën 3 dhjetor në një video telefonat me Sekretaren e Përgjithshme të Këshillit të Evropës Marija Pejčinović Burić dhe kërkoi që trupat përkatës të Këshillit të Evropës ta trajtojnë këtë çështje me vëmendjen e duhur, për të garantuar mbrojtjen e të drejtave themelore të shqiptarëve në Luginë.

Gjithashtu, bashkëfolësit ndanë pikëpamje të njëjtë mbi dialogun Kosovë-Serbi, i cili sipas tyre duhet të përfundojë me njohjen e Republikës së Kosovës nga ana e Serbisë.


Lajmi kryesor:

Cakaj në Prishtinë: Kosova dhe Shqipëria dy shtete që i takojnë një kombi, një zë i vetëm në politikën e jashtme


B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

U arrestua për korrupsion, mjeku Marku transferohet nga ‘Trauma’ te ‘Neurologjia’! Gjykata vendos, pas shërimit do hetohet në ‘arrest shtëpie’

U arrestua për korrupsion, mjeku Marku transferohet nga ‘Trauma’ te ‘Neurologjia’! Gjykata vendos, pas shërimit do hetohet në ‘arrest shtëpie’