Cakaj dhe Hoti bashkë për mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Gent Cakaj dhe Avdulla Hoti

Në një takim ditën e sotme mes ministrit të punëve të jashtme Gent Cakaj dhe Kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti, u diskutua lidhur me rëndësinë e bashkëpunimit mes Kosovës dhe Shqipërisë për mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Cakaj në datën 3 dhjetor në një video telefonat me Sekretaren e Përgjithshme të Këshillit të Evropës Marija Pejčinović Burić dhe kërkoi që trupat përkatës të Këshillit të Evropës ta trajtojnë këtë çështje me vëmendjen e duhur, për të garantuar mbrojtjen e të drejtave themelore të shqiptarëve në Luginë.

Gjithashtu, bashkëfolësit ndanë pikëpamje të njëjtë mbi dialogun Kosovë-Serbi, i cili sipas tyre duhet të përfundojë me njohjen e Republikës së Kosovës nga ana e Serbisë.


Lajmi kryesor:

Cakaj në Prishtinë: Kosova dhe Shqipëria dy shtete që i takojnë një kombi, një zë i vetëm në politikën e jashtme


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Aksidentet sjellin bilanc 'lufte' këtë fillimvit, a duhet të konsiderohen si vrasje rrugore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ishte me mision, ndërron jetë ushtari shqiptar në Afganistan