Cakaj takohet me Zaev: Maqedonia e Veriut do të mbështesë Shqipërinë për Këshillin e Sigurimit

Gent Cakaj dhe Zoran Zaev në Shkup

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj është ka kryer një vizitë në Maqedoninë e Veriut ku është takuar me Kryeministrin e vendit Zoran Zaev.

Në një reagim në Facebook, Cakaj u shpreh se takimi me kryeministrin Zaev u fokusua në mbajtjen e mbledhjes së përbashkët ndërmjet dy qeverive dhe i vë theksin punës së përbashkët për zhvillimin e mëtejmë në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian.

“Lidhur me zhvillimet në rajon, mes tjerash, theksova se e vetmja zgjidhje e qëndrueshme në procesin e bisedimeve mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë është ajo që përfshin njohjen e ndërsjellë.” - bëri me dije Kryediplomati Cakaj.

Përveç kësaj, Cakaj shprehu se një lajm tjetër i mirë nga kjo vizitë është edhe mbështetja e Republikës së Maqedonisë së Veriut për Shqipërinë në përpjekjen për t'u bërë anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit 2022-2023.

I.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

Meta bën opozitën: Borxhi publik në majë, por prosperiteti përtokë! Kjo ndodh vetëm te ne