Çapajev Gjokutaj:  Bubulina greke apo shqiptare? Po ngopim krenarinë me lugë të zbrazur

Çapajev Gjokutaj:  Bubulina greke apo shqiptare? Po ngopim krenarinë me lugë të zbrazur

Bubulina

Vetëm një grek e bir greku thotë se Bubulina është greke, komenton një nga miqtë përfund postimit tim të djeshëm.

Në fakt unë vetndihem shqiptar e bir shqiptari dhe jam krenar për këtë. Mëndja ma do që po kaq krenar, në mos edhe më shumë, do të ndihesha po të isha grek, bashkëatdhetar i Sokratit, Platonit e Eskilit, i Kazanzaqit, Kavafit , Teodoraqit etj. etj.

Po megjithëse vetndihem shqiptar nuk e quaj sakrilegj të them se Bubulina është greke me origjinë arbërore.

Vë re se disa nga komentuesit kanë koncept gjithsesi të diskutueshëm për përkatësinë etnike e kombëtare, e shohin si të bërë vetëm nga mëma e baba, nga origjina e të parëve. Parë kështu shqiptari mbetet shqiptar dhe vetëm shqiptar pavarësisht se në ç’vend rritet, në ç’instutucione formohet, me ç’kulturë brumoset, për cilën shoqëri e për cilin popull punon e përpiqet etj. etj.

Ndruaj se një konceptim i tillë i përkatësisë fqinjëron me racizminiz njerëzimit i ka kushtuar dhe vazhdon t’i kushtojë shumë.

Por ka edhe diçka tjetër, duke bërë tifo për përkatësinë e njerëzve të shquar që janë formuar e brumosur në vende të tjera dhe për të cilët shoqëria dhe institucionet tona nuk kanë investuar gjë, rrezikojmë t’i bëjmë keq vetes.

 Jo vetëm se e ngopim krenarinë me lugë të zbrazur, por edhe nisim të flemë në dafina për të kaluarën e lavdishme e kështu të mos e vrasim dhe aq mendjen për gjendjen e mjerueshme në të cilën i kemi shtetin dhe instutucionet. Dhe kështu, të yshtur pas tifozllëqesh për të djeshmen, harrojmë të sotmen e dëmtojmë të nesërmen.

( Nga cikli ‘Katakombet e kombit’ )

Marrë nga postimi në facebook

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • HAJDAR KASAP REXHXHEP BULE LEKA [ KEPI ]: 17/05/2024 13:14

  Një artikull i goditur bukur. Respekt. Me nderime Profesor Hajdar Rexhep Leka [ Reksi]

  Përgjigju
 • KASAP REXHEP BULE LEKA [ KEPI ]: 17/05/2024 12:27

  Un Profesor Doktor Rexhep Leka them se çdo Shqiptar kudo qê lind duhet të ndihet Shqiptar. Un kam 3 nënshtetësi atë Amerikane, Gjermane, Italjane dhe Shqiptaren. Po un ndihem Shqiptar i vërtet.

  Përgjigju
 • Milaimi, Prishtinë: 17/05/2024 11:00

  Zbërthim i mirë e pa emocione. Duhesh me i dhanë vetes detyrë me trajtu tema të tilla. Po harrojmë se me punë të organizume kemi kriju dallime nga shtazët tjera. Ti kthejmë sytë kah vetja sepse: - organet shtetrore(primitive) të korruptuara - arsimi në nivele të ulëta - biznesest(bashkë me pushtetin lokal e qëndror) bajnë masaker te rinija me rroga mjerane - largimi i finisë për një jetë normale - siguria(me këto qeveri) e rëndë - subvencionet e ndihmat e tjera në bujqësi i jepen ati që blen veturë e unaza të shtrejta. - kontrolli i kualitetit të ushqimit nuk vërehet që ndodhë etj.etj.etj

  Përgjigju
 • Joni: 17/05/2024 08:53

  Nje opinion teper korrekt i nderuar. Por populli shqiptar duket i mpire per te degjuar. Degradim i plote shoqeror dhe dominance e mendimit obskurantist mesjetar otoman.

  Përgjigju
 • Xha Barka: 16/05/2024 15:36

  Pergezime per mendjen e fjalën normale ne nje komb qe ka lajthitur duke u marre me injoranca e budalleqe dhe duke reshkitur keshtu cdo dite e me teper ne zhdukjen absolute.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Portugalia kalon në fazën e 1/8, mposht 0-3 Turqinë! Ronaldo rekord të ri

Euro 2024/ Portugalia kalon në fazën e 1/8, mposht 0-3 Turqinë! Ronaldo rekord të ri