Çekia zgjat kontrollet kufitare me Sllovakinë deri në shkurt

Çekia zgjat kontrollet kufitare me Sllovakinë deri në shkurt

Foto nga momenti kur një kamion kalon pikën kufitare në kufirin çeko-sllovak në Stary Hrozenkov

Republika Çeke njoftoi se do të zgjasë kontrollet e përkohshme kufitare me Sllovakinë deri më 2 shkurt. Ministri i Brendshëm çek, Vit Rakusan tha se kontrollet do të vazhdojnë pas takimit të kabinetit në Pragë.

Republika Çeke kërkon të luftojë emigracionin e paligjshëm dhe kontrabandën e njerëzve.  Të dy vendet i përkasin zonës Schengen, në të cilën supozohet të jetë i mundur udhëtimi pa pasaportë.

“Më shumë se 680 mijë persoan tashmë janë kontrolluar që në fillim të tetorit”, tha Rakusan, raporton Reuters.

Më shumë se 1.100 persona ishin kthyer në kufi. 120 persona të tjerë u transferuan në Sllovaki si pjesë e një marrëveshje ripranimi. Deri më tani, 58 persona janë arrestuar për vepra të dyshuara të kontrabandës.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Ministri i Jashtëm ukrainas: S' mund të presim edhe 75 vite për t'u anëtarësuar në NATO

Ministri i Jashtëm ukrainas: S' mund të presim edhe 75 vite për t'u anëtarësuar në NATO