Çel siparin edicioni i 18 i festivalit “Xinxifilo” në Pogradec

Ka ngritur siparin edicioni i 18 i festivalit të teatrit të kukullave “Xinxifilo”. 9 trupa teatrale jo vetëm nga Shqipëria, por edhe Kosova, Maqedonia e Veriut pritet të performojne pjesë teatrale në katër netët e festivalit që po organizohet në Pogradec.

Për drejtuesin e Qendrës Kulturore Eritan Kamolli, ky festival do të sjellë mesazhe të shumta përmes shfaqjeve.

Pjesëmarrësit në aktivitet thonë se për teatrin e kukullave duhet nxitur interesi i vogëlusheve përballë pajisjeve teknologjike.

Interesi ka qenë i lartë nga prindër e fëmijë ditën e parë të çeljes festivalit, ndërsa shfaqet do të prezantohen në ambientet e Qendrës Kulturore Lasgush Poradeci dhe në teatrin e kukullave Pirro Xëci, ndërsa hyrja do të jetë pa pagesë.

G.M./E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol