Central Park, oazi i njujorkezëve

Central Park, oazi i njujorkezëve
Central Park është parku më i njohur i Manhattan. Ai është 3,4 km² dhe konsiderohet një oaz për banorët e lagjes që jetojnë në gratacelat. Ai është mjaft I njohur falë edhe shfaqjes së tij në shumë filma dhe telefilma. Parku u ndërtua në 1856 nga Frederick Laë Olmsted e Calvert Vaux. Në brendi të tij gjendet liqene të ndryshëm artificialë, dy rrugë të gjera, dy pista patinazhi, parqe me lojëra dhe fusha për sporte. Cdo verë aty ka shfaqje teatrale ndërsa zhvillohet aty edhe Maratona e Nju Jorkut. Ia vlen të kaloni njëherë në këtë park, edhe pse është gjithnjë i mbipopulluar.

Empire dhe gradaçelat në Manhatan

Për shkak të cmimeve tepër të larta të truallit rreth viteve ’10 - ’30 filluan të ndërtoheshin gjithnjë e më shumë ndërtesa të larta. Më e larta mes tyre eshte Empire State Building, që filloi të ndërtohej në vitin 1931 dhe mbaroi në vitin 1973. ajo është sot është pika më e lartë e Nju Jorkut
Është propozuar që të cilësohet si një ndër mrekullitë e botës. Empire State Building u projektua në stilin Art Deco nga arkitektët e Lamb & Harmon. Ajo ka 102 kate sipërfaqe prej 204.385 metra katrorë, 73 ashensorë dhe 6500 dritare.
Në vitin 1994 francezi Alain Robert sfidoi lartësinë duke u ngjitur deri në majë të godinës me duar.

Chrysler Building

E ndërtuar në vitin 1930, Chrysler Building është një nga simbolet më të njohura të Neë York City. I lartë 319 metra, ai gjendet në pjesën lindore të Manhattan, në kryqëzimin e rrugës 42 dhe Lexington Avenue.

Ura e Brooklyn

E ndërtuar në vitin 1883 ura e Brooklyn për një kohë të gjatë mbretëroi si ura më e madhe e varur, me konstrukt metalik. Ajo u projektua nga ixhinieri gjerman John Augustus Roebling dhe lidh Manhattan me Brooklyn duke u ngritur mbi lumin East River.
Ndërtimi i saj filloi në vitin 1867 dhe për të punuan 600 punëtorë. 20 prej tyre humbën jetën e po ashtu edhe vetë inxhinieri, ndërsa djali I tij u paralizua gjatë punimeve. Vendin e të dyve e zuri zonja Emily Warren Roebling deri në përfundimin e plotë të urës më 24 maj 1883.
(gm/Shqiptarja.com)
(Shkrimi u botua në nurmin e sotëm të suplementit Fundjava)

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Fitorja e parë si kampione bote, Argjentina shkëlqen në 'Monumental'! Messi kap 800 gola

VIDEO/ Fitorja e parë si kampione bote, Argjentina shkëlqen në 'Monumental'! Messi kap 800 gola