Çështja Babale, shtyhet nëntën herë seanca për Salianjin! Avokati Braho justifikohet me një aktivitet në Vlorë

Gjykata e Apelit ka vendosur që të shtyjë sërish për të 9-ën herë seancën për deputetin e Partisë Demokratike, Ervin Salianjin këtë të hënë. Seanca është shtyrë për datën 7 mars. Avokati i tij, Ledio Braho ka dorëzuar një kërkesë duke argumentuar se duhet të jetë i pranishëm në një aktivitet në qytetin e Vlorës dhe për këtë arsye nuk mund të ishte prezent sot në seancë.

Përmes një shkrese avokati Braho kërkonte shtyrje, pasi nën funksionin e anëtarit të KAS në KQZ, thoshte se ishte pjesëmarrës në një aktivitet ne Llakatund e Novoselë në Vlorë. Sipas tij, aktiviteti me temë “Me romët, për romët” organizohej nga ambasada britanike në Shqipëri.

Por në fakt burime bëjnë me dije se aktiviteti në Llakatund nuk ka qenë i pranishëm ambasadori britanik dhe nuk kuptohet arsyeja në fakt pse një anëtar i KAS të jetë i ftuar në një aktivitet social. Braho ka kërkuar shpesh që Avokati i Popullit të monitoronte drejtësinë, duke e vënë theksin te vonesat artificiale ndërkohë që vetë nuk shkon në gjyq.

Salianji u shpall fajtor për veprën penale 'kallëzim i rremë' në lidhje me çështjen "Babale" dhe u dënua me një vit burg nga gjykata e Shkallës së Parë. Në Apel e ka çuar çështjen dhe gazetari Jetmir Olldashi, i cili u dënua me 6 muaj burg të konvertuar në 100 orë shërbim komuniteti. Nëse Apeli do të konfirmojë vendimin e Shkallës së Parë atëherë deputeti Salianji, rrezikon burgun. 

Deputeti Ervin Salianji dhe gazetari Jetmir Olldashi u shpallën fajtorë nën akuzën e 'kallëzimit të rremë' lidhur me inskenimin e audio-përgjimit me qëllim përfshirjen e vëllait të ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj në trafikun e drogës. Gjykata e shkallës së parë vendosi 1 vit burgim për ish-deputetin Salianji me akuzën e kallëzimit të rremë kryer në bashkëpunim.

M.Q./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • minushe: 15/02/2023 10:41

  po shtyn kohen mashtruesi por perfundimi dihet

  Përgjigju
 • hahahah: 14/02/2023 17:31

  keta nuk kane kurajo te fusin ne burg nje Salianji leshi leje mo te ken kurajo te merren me Meten e Berishen...Shiqipet trima e te drejte i kam pare vetem ne libra se ne jeten reale jemi vetem popull kot. Ska faj as qeveria e as politika por ne qe nuk kerkojme kurre llogari ne vendin e duhur...

  Përgjigju
 • Iris: 14/02/2023 02:46

  /Ku del flake e ku del tym,ku ja ben daullja bum!/,keshtu eshte dhe puna e ketij justifikimi.Na u kujtua sot av.Braho per romet! Kur gjen gjykate qe ja pranon kete /justifikim/,le te vazhdoje keshtu sic e ka nisur se nuk eshte fundi i botes.Ne fakt me shume i kushtojne shtetit keto /seanca/,se sa burgu i Salianjit.

  Përgjigju
 • Nik: 13/02/2023 19:14

  Justifikimet e avokatit duhen hetuar dhe nese dalin genjeshtra, avokati futet brenda dhe i hiqet licenca e avokatise. Keshtu behet ne nje vend normal me ligje dhe rregulla. Kam punuar vete ne gjykate dhe as qe behet fjale qe avokati te kerkoje te shtyje seancen, vecse nese eshte semure. Vinte avokati nga Nju Jorku ne Boston per te perfaqesuar klientin, s'vjen dot ky qurrashi nga VLora ne Tirane?

  Përgjigju
 • avocato del popolo: 13/02/2023 17:44

  Kur nje Av. ben deklarata perpara gjykates dhe rezultojne te rreme, ai ndeshkohet per vepren penale deklarata te rreme perpara organeve gjqyesore, madje mund te merret edhe denim me gjobe si edhe te cohet perpara komsionit disiplinor te DHASH-se. Po ketu ka estrade e burg brother e sbehet asgje se te gjithe thone qe shyqyr e shtyme dhe ca dite rrumpalle.

  Përgjigju
 • tani: 13/02/2023 13:49

  futni mrena keta avokate

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Lirimi me kusht i Tahirit, avokatët në Report Tv: Vendim i drejtë por i vonuar, politizohet! Beqiri për Berishën: Do të bjerë dhe ty halli kur të të futet Shkëlzeni në burg

Lirimi me kusht i Tahirit, avokatët në Report Tv: Vendim i drejtë por i vonuar, politizohet! Beqiri për Berishën: Do të bjerë dhe ty halli kur të të futet Shkëlzeni në burg