Çështja e dinarit, Bislimi dhe Petkoviç takohen sot në Bruksel

Çështja e dinarit, Bislimi dhe Petkoviç takohen sot në Bruksel

Lajçak dhe Bislimi

Kryenegociatori i Kosovës për dialog, Besnik Bislimi do të takohet të hënën me kryenegociatorin serb, Petar Petkoviç në Bruksel, ku do të diskutohen ide konkrete se si mund të duket një zgjidhje afatshkurtër lidhur me çështjen e dinarit.

Bislimi dhe Petkoviç ishin dakordësuar që të ofrojnë propozime teknike deri me datë 22 mars, të tilla që pastaj do trajtohen në takim e sotëm.

Qeveria theksoi se Republika e Kosovës e ka bërë të qartë që do ofrojë zgjidhje teknike sipas planit që ajo u ka ofruar edhe shteteve të QUINT-it javë më parë.

Nga Qeveria e Kosovës nuk kanë bërë të ditur nëse kanë dërguar propozimet për dinarin, afati për të cilat ka qenë deri më 22 mars, shkruan Kosova Press.

Mirëpo, kryeministri Albin Kurti, ka thënë të premten se Rregullorja e BQK-së është e panegociueshme dhe se nuk do të pranojnë propozime që bien ndesh me të.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Himarë/ Vodhën sende me vlerë të dy turistëve gjerman, arrestohet 18-vjeçari, në hetim një i mitur

Himarë/ Vodhën sende me vlerë të dy turistëve gjerman, arrestohet 18-vjeçari, në hetim një i mitur