Çfarë do të jetë i aftë të bëjë roboti më i ri i NASA-s

Risitë shkencore që po vihen në jetë nga NASA, duket se nuk kanë fund.

Roboti i quajtur “Shapeshifter” është në proces testimi nga një skuadër studiuesish në Laboratorin e Motorëve Reaktiv në Reaktiv.

Sipas NASA-s, roboti do të ketë shumë aftësi, pasi mundet të rrotullohet, të fluturojë e notojë.

“Shapeshifter” mund të ndahet në dy pjesë, dhe më pas dy gjysmat ngrihen në helika të vogla, duke e kthyer robotin në dron fluturues për eksplorim ajror.

Ora 09:30
Çfarë do të jetë i aftë të bëjë roboti më i ri i NASA-s
1/3
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet nga autoritet shtetërore situata e zjarreve në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Zjarri në Karaburun, Administrata e Zonave të Mbrojtura paralajmëron: Rrezikon të përparojë në drejtim të zonave të banuara në Dukat Fushë! Banorët të jenë vigjilentë