Cilat janë kriteret për t’u bërë astronaut i NASA-s?

Cilat janë kriteret për t’u bërë astronaut i NASA-s?

Foto ilustruese

Secili fëmijë mund të ketë ëndërruar të bëhet astronaut. Kujt nuk i pëlqen ideja për të bërë shëtitje në hapësirë, për të eksploruar planetë të largët dhe për të udhëtuar në kozmos?

Megjithatë, në realitet, puna e një astronauti është jashtëzakonisht e vështirë, nga ku agjencitë hapësinore sikurse NASA kanë kërkesa strikte dhe teste rigoroze për të hyrë në programet e tyre hapësinore.

Por cilat janë kërkesa për t’u bërë astronaut i NASA-s?

Siç raporton Spacecrew, për të aplikuar në programin e astronautëve të NASA- kandidatët duhet të kenë këto kritere;

Të keni shtetësi amerikane;

Të keni një diplomë masteri në një lëndë të shkencës, teknologjisë, inxhinierisë dhe matematikës (STEM);

Të keni të paktën dy vjet përvojë profesionale përkatëse (ose të paktën 1,000 orë piloti në komandë në një aeroplan reaktiv).

Përveç këtyre kritereve, kandidatët për astronautë duhet gjithashtu të jenë në gjendje të kalojnë testin fizik të NASA-s. Çfarë nënkupton kjo?

Mprehtësia vizuale e largët dhe e afërt. Shikimi juaj duhet të jetë i korrigjueshëm në 20/20 në secilin sy (megjithëse NASA pranon përdorimin e syzeve). 

 

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

‘Grupi i Alibeajt po krijon një parti të re’, Toska në Report TV: Po mbledhin firmat! Haklaj: Basha synon të bëjë rekurs për vulën e PD

‘Grupi i Alibeajt po krijon një parti të re’, Toska në Report TV: Po mbledhin firmat! Haklaj: Basha synon të bëjë rekurs për vulën e PD