Çfarë duhet të kenë kujdes gratë shtatzëna gjatë pushimeve

 Çfarë duhet të kenë kujdes gratë shtatzëna gjatë pushimeve

Foto ilustruese

Zbuloni gjithçka që çdo grua shtatzënë duhet të dijë përpara se të shkojë në pushime. Një shtatzëni e shëndetshme nuk do të pengojë argëtimin tuaj gjatë pushimeve për sa kohë që ndiqni disa rregulla bazë.

Gjatë shtatzënisë ju e ndjeni nxehtësinë më intensivisht dhe kjo është kryesisht për shkak të sekretimit të progesteronit i cili rrit temperaturën e trupit, peshës së shtuar dhe nxehtësisë së fetusit.

Megjithatë, më poshtë do ju sjellim një listë “rregullash” që duhet të ndiqni për pushime sa më të mbara.

Shmangni diellin dhe vendet shumë të nxehta

Pini shumë ujë për të shmangur dehidratimin

Notoni, pa u lodhur shumë, herët në mëngjes ose vonë pasdite

Kujdesuni për higjienën tuaj , mos u ulni në rërë dhe përdorni një peshqir të pastër sa herë që uleni në një shtrat dielli 

Përdorni krem ​​kundër diellit me faktor të lartë mbrojtjeje, vishni një kapele të madhe

Hani vakte të vogla të shpeshta dhe të lehta, dieta juaj duhet të përfshijë shumë fruta dhe perime

Reduktoni kripën

Pushoni në çdo rast 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

Tentoi të trafikonte 710 gr kokainë në Maqedoninë e Veriut, arrestohet 59 vjeçari në Peshkopi! Shpërndante drogë edhe pranë shkollave (EMRI)

Tentoi të trafikonte 710 gr kokainë në Maqedoninë e Veriut, arrestohet 59 vjeçari në Peshkopi! Shpërndante drogë edhe pranë shkollave (EMRI)