Çfarë i ndodh organizmit kur konsumoni bajame

Çfarë i ndodh organizmit kur konsumoni bajame

Bajame

Bajamet të pasura me magnez, kalium, fibra dhe proteina, janë ndër frutat e thata që i sjellin shumë benefite organizmit tuaj.

Këto janë disa prej përfitimeve që vijnë nga konsumimi i katër bajameve në ditë.

Mbrojnë shëndetin e zemrës
Antioksidantët, flavonoidët dhe vitamina E tek bajamet ulin rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve të zemrës dhe e bëjnë atë më të fortë.

Ulin kolesterolin
Bajamet janë një burim i shkëlqyer i vitaminës E dhe kjo e fundit është një antioksidant i fuqishëm.
Antioksidantët mbrojnë qelizat nga dëmtimet e shkaktuara prej radikaleve të lira, ulin kolesterolin në gjak, pastrojnë enët e gjakut dhe pengojnë aterosklerozën.

Përmirëson kujtesën
Konsumi ditor i bajameve përmirëson aktivitetin dhe funksionet e trurit dhe përmirëson kujtesën.

Forcon kockat dhe dhëmbët
Bajamet përmbajnë fosfor dhe ky mineral i bën kockat dhe dhëmbët më të fortë.

Reduktojnë urinë
Bajamet përmbajnë shumë fibra e cila ju mban të ngopur për shumë gjatë duke penguar ngrënien e tepërt.

Ulin nivelin e sheqernave në gjak
Bajamet ulin e nivelin të sheqerit në gjak dhe prandaj konsiderohen si fruta mjaft të mira për shëndetin e diabetikëve.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kriset raporti mes Fifit dhe Flori Mumajesit? Këngëtarja tregon se prej 1 viti kantautori nuk i ka kthyer mesazhet

Kriset raporti mes Fifit dhe Flori Mumajesit? Këngëtarja tregon se prej 1 viti kantautori nuk i ka kthyer mesazhet