Çfarë kanë grekët më shumë se ne? Patozi: Bushati, xixëllonjë, që thyen terrin e Rilindjes

Ish-ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati gjatë fjalës së tij në foltoren e Kuvendit apeloi për gjetjen e gjuhës së përbashkët mes shqiptarëve për të ecur përpara dhe për të lënë pas konfliktet dhe sherret mes tyre. "Pse kur Grekët e Maqedonasit e gjekërkan gjuhën për të parë përpara, ne nuk paskemi mundësi me e gjet gjuhën me njëri-tjetrin.

A jemi të gjithë shqiptarë, a jemi pjesë e një kombi? Pse e kemi kaq të vështirë dhe turpërojmë veten tonë lart e poshtë. Pse nuk e gjejmë dot ne gjuhën për të parë përpara
?" ngriti pyetjen Bushati (lexo ketu te plotë).

Pas fjalimit të Bushatit, ka reaguar Astrit Patozi, ish-nënkryetar i Partisë Demokratike. Ai vlerëson Bushatin duke e cilësuar si 'një xixëllonjë, që mund ta thyejë sadopak terrin e marrëzisë së Rilindjes, që, për fat të keq, nuk e vetmja sot në Shqipëri'.

"Për kë foli dhe kë gezoi më shumë sot Ditmir Bushati? Edhe mua më pelqeu fjala e Ditmir Bushatit sot në parlament, pavarësisht se e kam pasur dhe e kam kundërshtar politik. Sepse e shikoj, gjithësesi, si një xixëllonjë, që mund ta thyejë sadopak terrin e marrëzisë së Rilindjes, që, për fat të keq, nuk e vetmja sot në Shqipëri.

Një shenjë e zbehtë ndoshta se në partitë tona të shndërruara në gazerma ushtarake mund te fillojnë e të flasin, apo qoftë edhe të belbëzojnë, ata që janë më kurajozë dhe më mendjehapur.

Por po shoh se shumë më tepër se unë qenkan gëzuar ata, të cilët vetëm një muaj më parë e quanin atë Ditëziu i krimit në Shkodër dhe zëdhënës të bandës së Bajrave. Të ketë ndryshuar Ditmiri thua, apo janë bërë më të dhembshur dhe mirëkuptues ata?" shkruan Patozi në rrjetet sociale.

/r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit: si te duket?

Komento

Komente

 • Anton: 03/04/2019 19:04

  Nuk jemi te gjithe shqiptare Jemi rrace e perzier me otomane Prandaj jemi ujq per njeri tjetrin

  Përgjigju
  • Hasani: 05/04/2019 18:12

   meqe i paguajme taksat le te perdorim dhe sheshin o shoku,nuk shoh ndonje problem ne kete.. plus qe ka limite,ska nevoje me kalu dhe ne anen tende.. meqe komunizmi na ka bere te gjitheve ne kaq shume te keqija,le ti luftojme bashke pjellen e fundit te komunizmit dhe te edukojme nje brez te ri me parime te reja duke ruajtur nacionalizmin tone dhe duke bere progresin e duhur per vendin tone.. por kjo kerkon bashkimin tone si popull dhe jo peruljen para pushtetareve te korruptuar te cfaredo partie ato jane.. kjo nuk do te thote se keto me siper jane te drejte dhe pse fjalimi nuk eshte gabim ne parim..

  • O Hasani: 04/04/2019 16:05

   Antoni nuk tha musliman, por otoman. Perandoria otomane qe na shkerdheu per 500 vjet e as Ai Zot nuk e di me çjemi. Por me sa shoh Fatkeqesia esht qe pse qenkemi shqiptar. Kjo e provoi 44-90 qe cfare ka bo Shqiptari komunist nuk e ndegjon as ne kohet shpellare e provoi 97 e uhu sa zgjat kjo teme. Kshuqe Hasan Ti mos u merzit per fene se e ke te lire ta mbash e ta perdoresh dhe ne mes te sheshit, plus do te fal dhe te mijat. Ate muslimanen dhe shqiptaren. Ti gezosh Hasan. na e Rrofshin Demokrato-Sicialista-Ish Komunist

  • Hasani: 03/04/2019 22:23

   I bie qe te jemi dhe me pak shqiptare(simbas jush) se para se te ishim ''otomane'',shqiptaret pagane u perzien me romake(te krishtere). Por kjo eshte nje teme shume e gjate qe s'ia vlen te diskutohet me persona qe e kane te veshtire te kuptojne.. Prandaj besoj se feja nuk eshte nje pengese per kombesine,e kete jo cdokush e kupton.. Rrespekte×

Lajmi i fundit

John

Respekt për patronazhistët e Partisë Socialiste