Çfarë nuk duhet të konsumoni kurrë me stomakun bosh

Çfarë nuk duhet të konsumoni kurrë me stomakun bosh

Foto ilustruese

Konsumimi i ushqimit në çdo vakt të ditës ka një ndikim shumë të madh në organizmin tonë. Ndaj shpesh kur zgjoheni nga gjumi ju thonë: Mos hani këtë, mos hani atë se jeni me stomak bosh!

Barnat anti-inflamatore
Aspirina, paracetamoli dhe ilaçet e tjera nuk rekomandohen të merren me stomakun bosh. Kjo për shkak se jo vetëm efektiviteti i tyre zvogëlohet, por mund të shkaktojë probleme serioze si gjakderdhja gastrike.

Kafe
Shmangni kafen me stomakun bosh, qoftë edhe pa kafeinë. Ky i fundit stimulon prodhimin e acidit, i cili shkakton urth dhe probleme të tjera të sistemit tretës.

Çamçakëz
Acidi tretës i prodhuar gjatë përtypjes së çamçakëzit dëmton sipërfaqen e brendshme të stomakut, ndërsa përtypja e tepërt e çamçakëzit mund të çojë në sëmundje të tilla si gastriti.

Lëng portokalli
Fibrat acidike dhe të forta që përmbajnë agrumet irritojnë stomakun tuaj bosh, gjë që është veçanërisht e rrezikshme për ata që kanë ose janë në rrezik të zhvillimit të gastritit.

Alkooli
Kur pini alkool pa ngrënë më parë, shkalla e përthithjes së tij rritet me dy herë më shumë. Përveç stomakut pirja e tij ndikon ndjeshëm edhe te zemra, mëlçia dhe veshkat.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Humbja në Conference League, Orges Shehi e ka me gjyqtarin: Na penalizoi, shënojmë në ndeshjen e kthimit

Humbja në Conference League, Orges Shehi e ka me gjyqtarin: Na penalizoi, shënojmë në ndeshjen e kthimit