'Lirohet' plazhi i Durrësit, vendosen tabelat për pushuesit, hiqen çadrat në vijë të parë dhe shitësit ambulantë

Nis lirimi i hapësirave publike në plazhin e Durrësit.

Në zbatim të legjislacionit në fuqi, që detyron ndarjen e plazheve, 80% stacione private dhe 20% publike, Task Forca e Turizmit, në bashkëpunim me prefekturën e qarkut ka ndërhyrë mëngjesin e sotëm për heqjen e çadrave në vijën e parë të plazhit tek Ura e Dajlanit, e cila nga sot i është rikthyer pushuesve për tu shfrytëzuar si plazh publik.

Në foto vërehet edhe vendosja e tabelës, që sinjalizon që kjo zonë plazhi do të mund të shfrytëzohet pa pagesë nga pushues, që duan të vendosin çadrat e tyre personale në rërë.

Në bashkëpunim me policinë bashkiake, ka nisur edhe aksioni për lirimin e hapësirave të plazheve nga shitësit ambulantë, problematikë vazhdimisht e denoncuar nga qytetarë dhe pushues. Task Forca e Turizmit, e ngritur me urdhër të ministrit Blendi Klosi do të vijojë aksionin pa ndërprerje, për të garantuar: Ndarjen e plazheve sipas VKM-së për “Stacionet e Plazhit”, Garantimin e sigurisë së jetës së pushuesve; Ofrimin e shërbimeve të certifikuara, duke punësuar vrojtues të trajnuar; Sigurimin e higjienës në strukturat akomoduese dhe të qetësisë në plazhet publike dhe private.

Task Forca e Turizmit, e ngritur me urdhër të ministrit Klosi ka nisur punën në terren më datë 24 qershor dhe do të vijojë deri më datë 20 korrik, për të verifikuar kushtet e ligjshmërisë përgjatë gjithë vijës bregdetare dhe bregliqenore, në vend, nga veriu në jug, për sezon turistik më të mirë dhe më të sigurtë se paraardhësi.

d.ba./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mund të arrihet konsensus tri palësh për hapjen e listave?

Komento

Komente

 • MONDI: 16/07/2019 17:41

  Shum zhurm beni ne te gjith plazhet azgje nuk regullohet se pagujn bosat e hoteleve.Ne te gjith plazhet ka njerz qe duhet te bejn plazh dhe bejn kilometra pa fund per te gjet nji vend qe esht pa pages sa turp .Zoti minister beje plazhin per te gjith njisoj edhe per ate qe nuk ka mendo me shum se ai qe ka e gjen vet nuk do ndihmen tuaj. A e dini se si shprehen pronaret e hoteleve ne vendin ton ai qe ka do bej plazh ai qe ska te ri ne shpi po or tungjatjeta si thot dhe i madhi Mirush Kabashi.po ti me ke zen plazhin dhe un skam kujt ti ankohe dhe ri se fjalen time nuk e degjo njeri kuse ti e blen me lek plazhi.Edhe Tomka me shoket e tij u merziten qe gjermanet i zun fushen ku lunin fudboll por skishin car te bashin e pranun .Vetem shteti ka forc te vej regull .. Pershendetje nga USA BOSTON.

  Përgjigju
 • Lirika: 12/07/2019 17:41

  Jo vetem hapsirat publike qe duhet te kete,Po problem jane edhe gardhet qe jane vendosur per te ndare Bllokun nga Kavalishenca.Kete nga Tropikali,e me radhe gardhet e tjera ne ate zone qe vazhdojne deri brenda ne det,?? Perse Kemi bere pushime edhe jashte po gardhe te tilla kaq te shpifura nuk kemi pare.

  Përgjigju
 • Qytetari: 12/07/2019 11:57

  Pergezime per kete nisme, por shume here eshte thene dhe rezultati ka qene po ne favor te privateve. Ne plazhin e Golemit jane zene te gjitha hapesirat nga privati i cili me arrogance te heq cadren e vendosur nga plazhiste te cilet nuk duan te qendroje ne cadrat me pagese. Ky popull kerkon vetem te zbatohen ligjet e vendosura nga kjo qeveri e cila duhet te kontrolloje dhe te zbatoje keto ligje deri ne fund.Jemi ne pritje te zbatimit te kesaj nisme qe eshte ne favor te popullit te thjeshte.

  Përgjigju
 • BEni: 12/07/2019 08:29

  Ne preveze (vetem 2 ore nga Gjirokastra) plazhi eshte falas. Ulesh ne zhezllong, porosit nje uje dhe te thote faleminderit e qendrim te mbare. Po te duash mos rri fare ne zhezllong por ver cadren tende. Cmimet e apartamenteve jane si ne Durres. E pse duhet te shkoj ne Durres??!! per te kursyer leket e karburantit??!!

  Përgjigju
 • Tim: 12/07/2019 07:48

  I gjithe bregdeti eshte publik ne cdo vend te botes kurse ne shqiperi ?

  Përgjigju
 • Flutura: 11/07/2019 23:32

  Si eshte e mundur qe cetem 20% plazh publik, pra ne 100 metra plazh, vetem 20 metra per qytetaret qe jane blere edhe shtepi ne plazh dhe mund te rrijne 2 deri 3 muaj ne plazh dhe keshtu i bije qe te paguajne te pakten 300.000 leke shezlonget e privatit ne ambjentet qe u takojne te gjithe qytetareve. Paradoks shqiptar, se nuk mund te kete raporte te tilla neper bote. Kjo lloj ndarje edhe ne te kaluaren por edhe kete vit ka shkaketuar konflikte midis pushuesve dhe privateve qe zene edhe pronen publike me lejen e pajustifikuar te shtetit. Eshte skandaloz raporti 80 me 20 ne favor re privatit.

  Përgjigju
 • O le o le ooooo: 11/07/2019 21:09

  Ishalla e mbajne fjalen se ket jane sporadike Marin leket policet dhe bejne sikur nuk shohin

  Përgjigju
 • xXx: 11/07/2019 20:42

  Pse vetem ne Durres,beheni ne te gjithe Shqiperine...

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Covid-Rekord në SHBA, mbi 60,000 infeksione në 24 orë! Trump: Do të ishte më keq po të kisha dëgjuar ekspertë