Champions dhuron spektakël/ City thyhet nga Tottenham, Liverpool drejt kualifikimit

Tottenham ka fituar 1-0 çerekfinalen e parë të Champions League të luajtur në shtëpi kundër Manchester City-t. Kjo ka qenë përballja e 157-të mes këtyre dy skuadrave në të gjitha kompeticionet, por e para në Europë. Kanë qenë dy heronjtë e londinezëve në mbrëmjen e djeshme portieri Lloris, i cili ka pritur penalltinë e Sergio Aguero në minutën e 13-të, dhe Son, autori i golit që ka vendosur fatin e ndeshjes në minutën e 79-të. Një fitore e rëndësishme për skuadrën e Pochettino-s, por që ka patur një shije të hidhur, duke parë se në minutën e 55-të "Spurs" kanë humbur Harry Kane, i cili ka qenë i detyruar të largohet nga fusha për shkak dëmtimi. Ndeshja e kthimit do të zhvillohet 17 prillin e ardhshëm në "Etihad Stadium".

Liverpool ka bërë gjysmën e punës duke mposhtur Porton 2-0 në Anfield. Çerekfinalja e parë nuk kishte surpriza, ashtu siç pritej The Reds ishin dominues nga minuta e parë e deri tek e fundit. Liverpool hyri në këtë sfidë me vetëbesim të madh pasi anglezët nuk kanë humbur asnjë nga gjashtë ndeshjet e luajtura ndaj Portos në Europë. Menjëherë të besuarit e Jurgen Klopp gjetën golin e avantazhit. Ishte Naby Keita i cili në minutën e 5’ shënoi golin e avantazhit me një goditje të bukur nga brenda zonës.  Në minutën e 26’ erdhi goli i dytë i shënuar nga Roberto Firmino. Braziliani e ka pasur shumë të lehtë ta shtynte topin në rrjetë pas krosit të ulët të Trent Alexander-Arnold. Një fitore e madhe e Liverpool që është me një këmbë në gjysmëfinale.