Reali i Madridit është i pathyeshëm, mposht Bayernin në shtëpi dhe prek finalen e Champions

Asensio duke festuar golin e fitores

Reali i Madridit hedh një hap të siguritë drejt finales së Champions League pas fitores në gjysmëfinalen e parë përballë Bayern Munich me rezultatin 1-2 në Gjermani. Heroi i spanjollëve është pa asnjë dyshim Asensio, i cili shënoi golin që e afron Realin me finalen e Kievit.

Ndeshja nisi shumë e mirë për vendasit, që sulmuan pa pushim në pjesën e parë, madje duke kaluar në avantazh të parët me Joshua Kimmich, por në fund të 45’ barazoi Marcelo.

Në pjesën e dytë Marco Asensio shënoi golin e fitores për Realin duke mposhtur gjermanët brenda në shtëpinë e tyre. Por ndeshja do të vendoset në javën e ardhshme në Madrid në ndeshjen e kthimit.