Champions League/ Parisi i fortë për Realin, Juves i ikën fitorja në shtesë

Goli i Di Marias përballë Real Madrid

Java e parë e Champions League ka vijuar me dy sfida të cilat mund të konsiderohen finale të parakohshme ku Parisi mposhti Realin 2-0 në Francë ndërsa Atletico barazoi në minutat e fundit Juventusin.

Në Parc de Princes, Paris Saint Germain nuk e diskutoi fitoren përballë Real Madrid. Vendasit vinin pa tre sulmuesit kryesore, Cavani dhe Mbappe të dëmtuar si dhe Neymar i pezulluar.

Por një ‘’ish’’ zgjidh sfidën. Argjentinasi Angel Di Maria i cili kaloi 5 vite në Madrid shënoi dy herë në portën e Keylor Curtois në pjesën e pare madje duke mos kursyer as fesimin. 31- vjeçari bëhet lojtari i dytë në histori të Champions League që i shënon si ndaj Real Madrid dhe Barcelonës. U mendua në minutën e 35’ se Bale ngushtoi diferencat por goli tij u anulua me VAR. Ndërsa në fund Meunier për golin e tretë. 

Ndërkohë Juventus mund të kishte arritur një fitore të madhe në Madrid përballë Atletico nëse nuk do të konsolidonte avantazhin 0-2. Të katër golat u shënuan në pjesën e dytë dhe Cuadrado zhbllokoi ndeshjen me një supergol. Më pas Matuidi dyfishoi pas një kundërsulmi të rrezikshëm nga krahu i majtë. Deri në minutën e 70' Atletico e kishte ndeshjen të humbur, por Saviç dhe më pas Herrera në të 90' barazuan torinezët. 

Në ndeshjet e tjera Bayern Munich mori një fitore 3-0 përballë serbëve të Crvena Zvezda. Koman në pjesë e parë dhe Leëandoëski në pjesën e dytë i mjaftuan ekipit të Niko Kovaç të marrë tre pikët e para.

Manchester City mori një fitore të lehtë me Shakhtar Donetsk në Ukrainë me rezultatin 0-3. Rezultat surprizë në Kroaci, ku vendasit e Dinamo Zagreb shpartalluan 4-0 Atalantën. Bayer Leverkusen u mposht në Gjermani përballë Lokomotivës së Moskës me rezultatin 1-2.

Me këto rezultate Paris Saint- Germain merr vendin e parë në grupin A me tre pikë të plota. Ndjekin Club Brugge dhe Galatasaray me nga një pikë pasi barazuan 0-0 ndërsa Reali provizorisht në fund.

Në grupin B, Bayern Munich fillon marshimin i vetëm në krye të grupit B me qëllim pikët e plota. Ndjekin me nga një pikë Totenham dhe Olympiacos pas barazimit 2-2 në Pire. Në grupin C surpriza Dinamo Zagreb ka luksin të shijojë vendin e parë bashkë me Manchester Cityn por për shkak të golavarazhit kreu i përket kroatëve.

Ndërsa në grupin D Lokomotiva e Moskës mer vendin e parë provizorisht, Atletico dhe Juventus në vendin e dytë dhe të tretë me nga një pikë si dhe Bayer Leverkusen pa pikë.

a.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'Bie Kurti'/ Goxhaj: Qeveria Hoti do rrëzohet sapo të arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi! Kraki:Trump ndryshoi politikën botërore